Anne Sütünde Gaz Yapan Besinler Nelerdir?

Anne sütü, bileşenindeki zenginlikten bebekler için adeta doğal bağışıklık sağlar. Bebeğin sağlıklı gelişimi için doğumdan iki yaşına kadar mutlaka içilmesi gerekir. Bebekleri birçok önemli hastalıktan koruyan, onların gelişimini sağlayan anne sütü, mucizevi bir besin kaynağı ve doğal bir vitamin deposudur. 

Zengin koruyucu maddeler içerdiği için bebeklerin çok çabuk kaptığı enfeksiyonlara karşı bir kalkan görevi görür. Bebeğin ilk altı ayda alması gereken tüm besin öğelerini tek başına karşılayan anne sütü, adeta bir protein, vitamin, demir ve yağ deposudur. Anne sütünün bileşenindeki su da bebeğin susuzluğunu önemli oranda giderir.

Annenin yediği ve içtiği bazı besinler gaz problemine neden olabilmektedir. Pek çok anne ve baba için bebeklerdeki gaz problemi stresli ve yorucu bir süreçtir. Gaz, bebekte ağrıya yol açarak bebeğin huzursuz olmasına neden olur. Anne sütünün mucizevi besin değeri sütte gaz yapan besinlere dikkat edilirse daha verimli ve etkili olur.

Bebeğin karnında sertlik olması, bacaklarını karnına doğru çekmesi, emmeyi bırakması, arkaya doğru gerinmesi bebeğin gaz sancısı çektiğinin işaretidir. Gaz sancısı bebek 4 aylık olana kadar sık görülür, daha sonraki süreçte azalır. Bu yazımızda detaylı, güncel ve pratik bir biçemle bunu ele aldık. Birlikte bakalım.

Anne Sütünde Gaz Yapan Başlıca Besinler Şunlardır:

 
İnek Sütü

Başta içme sütü olmak üzere, birçok ürünün hammaddesi olan inek sütü % 87'si su, %13'ü yağ, laktoz ve azotlu maddeler ile gazlar, enzimler ve vitaminlerden oluşur. Bu bileşenleriyle inek sütü gaz yapan besinler içerisinde ön plana çıkar. İnek sütündeki asit oranı da %6 ile 9 arasında değişir.

 
Çay

Çay; kafein ve antioksidanlar için doğal bir kaynaktır. Hemen hemen hiç karbonhidrat, protein ve yağ içermez. Çay, hem gaz yapar hem de bebekte uykusuzluk ve huzursuzluğa yol açar. Emziren annelerin buna oldukça dikkat etmesi gerekir.

 
Kahve

Kahve, bol miktarda kafein içerir. Çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla yapılan bir içecek olduğu için emziren annelerin sütünde gaz yapan besinler arasında yer alır.

 
Lahana

İçeriğindeki C, B ve E vitaminleri, demir, potasyum ve magnezyum mineralleri sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendiren ve zengin lif içeren lahana zengin liflere sahip diğer besinler gibi gaz üretir. Bu da emziren annelerin sütünde gaz oluşumunu destekler.

 
Soğan

Güçlü bir antioksidan olan soğan hem çiğ hem de pişirilmiş olarak yenebilen vücut için doğal bir antibiyotiktir. İnsan vücuduna çok fazla faydaları olmasına karşın mide rahatsızlıklarını beraberinde getirir. Midede şişkinliğe ve gaz birikmesine neden olur. Bu da emziren anneler için bir risk oluşturur.

 
Kuru Fasulye

Toprak özelliği ve kar suyu ile yetişmesi, ince kabuklu olması, çabuk pişmesi ve lezzetinden dolayı tüketiciler tarafından çok fazla tercih edilir. Kuru fasulyenin içeriğinde oligosakkarit adlı şeker molekülü yer alır.  Bu şeker molekülü, mide ve ince bağırsak tarafından sindirilemediği için gaza neden olur. Bu da anne sütünde gaz oluşturur.

 
Yeşil Mercimek

Yeşil mercimek baklagiller ailesine ait oldukça besleyici gıdalardan biridir. Bir protein deposu olan yeşil mercimek aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından da zengin bileşenler içerir. Mercimek fitik asit denilen insan vücudunun sindiremediği bir çeşit fosfor içerir. Bu da pek çok kişide şişkinliğe sebep olabilir. Adeta bir lif deposu olan yeşil mercimek bu özelliğinden dolayı yüksek gaz oluşumuna neden olur. Emziren annelerin bir süreliğine biraz mesafeli durması gerekir.

 
Portakal

Kış aylarının sevilen meyvelerinden olan portakal, yüksek bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdır. Lifli yani posalı meyveler içerisinde yer aldığı için anne sütünde gaz yapan bir besindir.

 
Kayısı

Kayısı, A, C, E, K vitamini ve buna ek olarak bakır, potasyum, fosfor, magnezyum ve zengin mineral içeriğine sahiptir. Kayısı, mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır. İçeriğindeki bu bileşenlerden dolayı anne sütünde gaz oluşumuna neden olur.

 
Şeftali

Şeftali, zengin vitamin ve mineral içeriğe sahiptir. Hiç yağ içermeyen şeftali, vitamin ve lif bakımından zengin bir içerik sunar. Şeftali, bağırsaklar tarafından tam sindirilemeyen karbonhidrat ismindeki minerali içerdiğinden gaz üretir. Emziren annelerin bu konuda dikkatli olması gerekir. Şeftali alerjisi de gaza neden olur.

 
Çikolata

Tropik kakao ağacının çekirdek denen tohumlarından yapılan bir yiyecek olan çikolata, kalori değeri yüksek, enerji veren bir yiyecektir. Çikolatanın fazla miktarda tüketilmesi, bebeğin kusmasına ya da aşırı gaz sorunu yaşamasına neden olabilir. Çikolatanın içeriğinde bulunan kafein, sindirilmesi zor bir madde olduğundan bebeklerin gaz nedeniyle ağrı sancısı yaşamasına yol açar.

 
Kekik

A, C vitaminleri, kalsiyum, sodyum, potasyum gibi faydalı mineral ve yağlar içeren kekiğin insan vücuduna önemli faydaları vardır. Baharatlı yiyeceklerde olduğu gibi kekik de gaz yapan besinler içerisinde yer alır.

 
Erik

Yeşil erik, C vitamini, çözünebilir lif, potasyum, A vitamini ve fosfor açısından zengin bir besindir. Bu çözünebilir lifin ürettiği gaz nedeniyle emziren annelerin dengeli tüketmesi veya mesafeli durması gerekir.

 
Greyfurt

Antioksidan ve lif açısından oldukça zengin tropik bir meyvedir. C vitamini açısından en zengin meyvelerden olan greyfurt, anne sütünde gaz birikmesine neden olduğu için emziren annelerin dikkatli tüketmesi gerekir.

 
Bulgur

Buğdaydan yapılan bir yiyecek olan bulgur, lif yani posa bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Gerekli olan besin öğelerinin birçoğu bulgurun öz ve kepek bölümü içerisinde yer alır. Çok gaz yapmasa da dikkatli tüketimi önemlidir.

 
Bezelye

A, C, K ve B9 vitaminlerinin yanında potasyum, fosfor, kalsiyum, sodyum, demir, selenyum, çinko, bakır gibi vücut için son derece önemli mineralleri içerir. Adeta bir lif deposu olan bezelye anne sütünde gaz yapan besinler arasında yer alır.

 
Acı Biber

Vücudun toksinlerden arınmasına destek olan acı biber, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Baharatlı yiyeceklerde olduğu gibi acı biber de gaz yapan besinler içerisinde yer alır. Emziren annelerin bir süre dikkatli olmalarında fayda vardır.

 
Brokoli

A, C ve E vitaminleri açısından oldukça zengin bileşenler içeren brokoli adeta bir lif deposudur. Kalsiyum, magnezyum, demir, sodyum, potasyum ve fosforu bol miktarda içerir. Brokoli, gaz yapan şeker ve nişasta türleri içerdiği için emziren annelerin sütünde gaz oluşumuna neden olur.

 
Karnabahar

Çok iyi bir lif kaynağıdır. Fosfor ve vitamin bakımından oldukça zengin olan karnabahar aynı zamanda çok iyi bir yağ yakıcıdır. C vitamini ve Folik asit açısından önemli bileşenlere sahiptir. Vücutta en fazla gaz oluşumuna neden olan maddelerden olan kükürt karnabaharın içinde bol miktarda bulunur. Dolayısıyla anne sütünde gaz yapar.

 
Brüksel Lahanası

Hem kendi başına hem de yemeklerin yanında harika lezzetler içeren bir yiyecektir. Brüksel lahanası, düşük kalori içerdiği için çok fazla tercih edilir. Pek çok vitamin ve minerali bünyesinde taşıyan Brüksel lahanası, gaz yapan şeker ve nişasta türleri içerir. Bu da emziren annelerin sütünde gaz oluşumuna neden olur.

Ayrıca bakınız

Anne Sütünde Gaz Yapan Besinler Nelerdir?

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Bebeğim Sürekli Ağlıyor Nedeni Ne Olabilir?

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Sigarayı Bırakırsam Kilo Alır mıyım?

Temiz Havanın Faydaları

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder