Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Akü, belli bir ömrü olan ve bazı şeylere dikkat edilmediği takdirde işlevini yapamayan bir aygıttır. Arabanın farlarını açık bırakmak, sinyallerini kapatmamak, çok soğuk havalarda uzun süre arabayı çalıştırmamak, anahtarı çok uzun süre yarım kontak şeklinde tutmak ve akünün bitiş zamanının gelmesi akünün boşalma nedenleridir. 

Araba çalıştırıldığında motorun bir türlü krank almaması problemi hemen hemen arabası olan herkesin yaşadığı bir sorundur. Çok sık yaşanan bir sorun olduğu için arabadan arabaya akü takviyesinin nasıl yapıldığını herkesin bilmesi gerekir.

Akü takviyesi için aşağıdaki işlemleri sırayla dikkatlice yapınız;

1. Trafik için tehlike oluşturmayan bir yerde iseniz sorun yoktur fakat tehlikeli bir yerde iseniz uyarıcı levhalarıyla gerekli emniyet önlemlerini alınız.

2. Aracın motoru ile kontak, lamba, radyo gibi bütün elektrik aksamlarını kapatınız.

3. Aküden (jump-start) aküye bağlantı yapılacak akünün gerilim sisteminin farklı olmamasına dikkat ediniz. (12V ve/veya 24V gibi)

4. İşlemi yapmaya çalışırken başka bir soruna yol açmaması için kabloların araçlarda hareketli veya sıcak olan radyatör, pervane, egzoz gibi yerlere temas etmemesine dikkat ediniz.

5. İlk olarak takviye kablosunun kırmızı ucunu boşalmış olan arabanın aküsünün (+) terminaline, sonra diğer ucunu dolu olan arabanın aküsünün (+) terminaline bağlayınız. (Dikkat! Önce çalışmayan arabaya işlem yapılacak.)

6. Sonra takviye kablosunun siyah ucunu dolu akünün (-) terminaline, takviye kablosunun diğer ucunu aküsü boşalmış aracın kaportasında herhangi bir metal bölüme bağlayınız.

7. İlk olarak aküsü dolu aracı çalıştırınız, sonra aküsü boş aracı çalıştırınız.

8. Araçlar çalıştıktan biraz sonra aküsü boş olan araçtan başlayarak önce (-) negatif, sonra (+) pozitif terminallerden sıra ile kabloları sökünüz.

Önemli Not: Aracı çalıştırdıktan sonra aracı mutlaka bir süre sürünüz. Çok kısa bir sürüş yaparsanız akü boşalmışsa aynı sorunu kısa sürede yeniden yaşama durumunuz yüksektir. Takip eden günde aynı sorun devam ederse mutlaka servise gidiniz. Akü ya şarj edilecek ya da akünün ömrü dolduğu için akü değiştirilecektir. Bu bilgiler servis tarafından size verilecektir.

Unutmayalım ki;

Aracın bir şekilde garantisi varsa ilgili firmanın yol yardımını çağırırsak hemen gelecektir.

Aracımızda mutlaka 1200 amperlik akü takviye kablosu bulundurmalıyız. (Fiyatları oldukça uygundur.)

Ayrıca bakınız

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Düz Vites mi Otomatik Vites mi Daha Avantajlıdır?

Güzel Araba Sürmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Arabalarda Yakıt Tasarrufu Nasıl sağlanır?

Araçlardaki İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken Malzemeler

Araba Sürerken Cep Telefonu Kullanmanın Zararları

Karlı Havada Araba Nasıl Kullanılır?

Araç Yolda Kalınca Ne Yapmalıyız?

Hangi Renk Araba Almalıyım?

Araçlar Neden Geç Çalışır?

Dizel Araçlar Neden Geç Çalışır?

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Araç Parçaları ve Görevleri

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder