Ağızdaki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

Geçmişten günümüze dek insan sağlığına olan faydalarıyla bilinen ve halk arasında doğal antibiyotik olarak adlandırılan soğan, zengin bir besin, vitamin ve mineral kaynağıdır. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum ve fosfor gibi mineral bileşenleri içerir. Kanserle savaşmada, iltihap ve alerjileri önlemede, kan şekerini düzenlemede, ağız sağlığı ve sağlıklı bir nefes için oldukça önemli bileşenler içerir. Ağızda diş çürümelerine neden olan bakterileri azaltır.

Birçok önemli faydasıyla sofralarımızın vazgeçilmezi olan soğan, kokusundan dolayı bazen tercih edilmez. Soğan kokusu, nadiren de olsa uzun süre ağızda kalıp rahatsızlık oluşturabilmektedir. 

Ağız kokusu, sosyal yaşantınıza engel teşkil edebilecek can sıkıcı bir durumdur. Ağız kokusu, kişileri birçok ortamda zor durumda bırakır. Hem özel yaşamı hem de sosyal yaşamı olumsuz etkiler. Peki, vücuda bu kadar fayda içeren soğan kokusu nasıl giderilir? Bu yazımızda bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar ışığında buna cevap vermeye çalışacağız.

 
Ağızdaki Soğan Kokusunu Gidermenin Başlıca Yöntemleri:
 
Dişleri Fırçalamak

Dişleri fırçalamak, rahatsız edici kokuya neden olan yiyecek parçalarını, diş ve diş etlerindeki yapışkan bakteri tabakasını dişlerden uzaklaştırır. Düzenli olarak dişleri fırçalamak, ağız kokusunu değiştirip ağzın daha iyi kokmasını sağlar. Böylece rahatsızlık uyandıran soğan kokusu da ortadan kalkar.

 
Yeşil Çay

Yeşil çay, metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahip olup yüksek miktarda antioksidan içerir. C vitamini açısından zengin bir bitki olan yeşil çay, sıcak suyla demlenerek tüketildiği zaman gribal enfeksiyonlara karşı vücut direncinin artmasını sağlar. Bu kükürtsü bileşenli antioksidan özelliği sayesinde ağızdaki kötü kokuları gidermede önemli faydalar sağlar.

 
Sakız Çiğnemek

Tükürük akış hızını artırmak, ağız kokusunu gidermenin en etkili yollarından biridir. Tükürük akış hızını artırmanın en basit yolu uygun sakızların çiğnenmesidir. Diş çürüklerine neden olmayan şeker içermeyen sakızları çiğnemek tükürük salgısının artmasını sağlar. Bu da ağızda temiz kokunun oluşmasına yardımcı olur. Tercihen naneli sakız çiğneyerek rahatsızlık verici ağız kokusundan kurtulmak mümkündür.

 
Ağız Gargarası Kullanmak

Ağız gargarası, ağızda tutulan veya ağız çevresi ile yıkanarak, perioral kasların azaltılması veya başın hareket ettirilmesiyle oluşan sıvı bir maddeye verilen addır. Soğan yedikten hemen sonra kokuyu anında bastırmak için ağzı, ağız bakım suyu ile bol bol çalkalamak gerekir. Böylece insanı zor durumda bırakan soğan kokusu önlenmiş olur.

 
Maydanoz

Damarlı, yeşil renkli bir bitki türü olan maydanoz insan sağlığı için oldukça önemli özellikler içerir. Yaprakları baharat şeklinde kullanılır. Yeşilimsi ve özel bir kokuya sahip olan yaprakları sayesinde başta soğan kokusu olmak üzere birçok kokuyu giderir. Kelle paça yediğimiz her yerde soğanın yanında maydanoz servis etmelerinin sebebi o yeşilimsi yapraklarındaki özel kokudan ileri gelir. Maydanoz, kötü nefesin etkisini yok etmeye yardım eden bol klorofil içerir.

 
Nane

Kalsiyum, magnezyum ve bol potasyum içeren nane, zengin kokulu yapraklara sahiptir. Taze nane yaprağı çiğnemek nefesi ferahlatır. Soğan kokusunu gideren taze nane yaprağı bu anlamda ön plana çıkar. Bileşimindeki klorofil ile soğan kokusunu bastırabilecek nitelikte olan naneyi çiğnemek de çay olarak içmek de olumlu sonuçlar verir. 

 
Süt İçmek

Süt, içinde yüksek kaliteli protein, birçok besleyici bileşen içeren besin kaynağıdır. Süt, içerdiği kalsiyum sayesinde vücut için oldukça yararlı bir besindir. Sütte bulunan kalsiyum, fosfor, amino asitler ve yağ asitleri ağzı temizleyip ağızda ferahlık sağlar. Kısacası birçok şeye önemli faydalar sağlayan süt, ağızdaki soğan kokusunun giderilmesinde oldukça etkili olur. 

 
Limon

Yüksek oranda C vitamini içeren limon, doğal bir antibiyotiktir. Limon, sitrik asit içerdiği için istenmeyen kokuları bastırır. Bir çay bardağı ılık suyun içine bir çay kaşığı limon ilave edip onunla ağız gargarası yapmak soğan kokusunu gidermede önemli faydalar sağlar. Limon, anti bakteriyel özellikleri sayesinde kötü nefese yol açan bakterileri öldürür. Limonun ekşi tadı da ağızdaki soğan kokusunu etkisiz hale getirmede etkili olur.

 
Kakule

İçeriğindeki A ve C vitamini, sodyum, kalsiyum, potasyum, demir, fosfor ve çinko sayesinde iyi bir vitamindir. Kakulenin güçlü aroması ağızdaki ağır ve rahatsız edici soğan kokusunu bastırıp nefese hoş bir kokunun gelmesini sağlar. Kakuleyi çiğneyerek ya da sıcak suya katarak çay şeklinde tüketmek en iyi neticeleri doğurur.

 
Hardal Sosu

Baharat olarak kullanılan sarı çiçekli otsu bir bitkidir. On kadar farklı türü olmasına karşın daha çok beyaz, siyah ve kırmızı hardal tüketilir. Hardal sosunun sert aroması soğan kokusunu gizler. Bir çay kaşığı hardal sosunu ağzınıza koyup biraz bekleyin ve sosu boşaltın. Daha sonra ağzınızı suyla bol bol temizleyin. Ağzınızda soğan kokusundan eser kalmaz.

 
Marul Yaprağı

Sağlık açısından oldukça faydalı olan marul, yeşillik ailesinin en çok tüketilenleri arasında yer alır. B1 ve B2 vitaminleri ile magnezyum başta olmak üzere birçok mineral içerir. Marul yaprağı sahip olduğu bu özelliklerden dolayı ağızda ciddi bir ferahlık sağlar. Soğan kokusunun yok olmasını hızlandırır.

 
Fesleğen

Renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişen yumuşak yaprakları ile fesleğenin özellikle taze çiçekli olanın yaydığı güzel koku herkesçe bilinmektedir. Yaz aylarında sırf bu güzel kokusu nedeniyle birçok kişi fesleğeni evlerin açık camları önüne bırakır. Hem taze hem de kurutularak tüketilen fesleğen soğan yendikten sonra bir parça çiğnendiği zaman ağızdaki rahatsız edici kokuyu bastırıp ağızda güzel bir kokunun ortaya çıkmasını sağlar.

 
Kereviz

C vitamini, potasyum gibi vitamin ve mineralleri içeren kereviz aynı zamanda mükemmel bir antioksidandır. Kereviz antioksidan özelliği sayesinde vücudu temizler. Mide asidini düzenleyen kereviz reflüye büyük fayda sağlar. Tüm bu özelliklerinden dolayı kereviz soğan nedeniyle ağızda oluşan kokuyu giderir. Mide reflüsünün yol açtığı sorunları da çözüp ağızda münezzeh bir ferahlık sağlar.

 
Brokoli

Küçük yeşil yumrular şeklinde olan brokoli, bileşenindeki etkili liflerle tam bir mide tanzim edicidir. Lif, midenin neredeyse tüm bozukluklarını iyileştirmeye yardımcı olur. Antioksidan bileşikler açısından oldukça zengin bir kaynak olan bu küçük yeşil yumrulu bitki ağız kokusunu giderip ağızda hoş bir kokunun olmasını sağlar.

 
Elma

Elmanın kötü kokuları yok etme özelliği eskiden beri bilinmektedir. Elmanın oksitlendirici enzimleri, nahoş olan soğan kokusunu bastırır ve ağzın güzelce kokmasını sağlar.

 
Karbonat

Karbonat, soğan kokusunu önlemede oldukça etkilidir. Bakterilerin büyümesini engelleyip ağızdaki PH dengesini korur ve kötü kokuyu engeller.

 
Karanfil Çiğnemek

Karanfil özleri, zararlı patojenleri öldürecek kadar etkilidir. Karanfil bu antibakteriyal özellikleriyle bağışıklık sistemini korumada ve geliştirmede oldukça etkilidir. Karanfil tomurcuğu çeşitli ağız hastalıklarının nedeni olan oral patojenlerin büyümesini kontrol altına alır. Bir miktar karanfil çiğnemek soğan kokusunu giderip ağızda ferahlık sağlar.

Ayrıca bakınız

Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağızdaki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Sigarayı Bırakırsam Kilo Alır mıyım?

Temiz Havanın Faydaları

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder