Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Geçmişten günümüze dek insan sağlığına olan faydalarıyla bilinen ve halk arasında doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsak, hem sağlığın geliştirilmesi hem de lezzet amaçlı olarak sıklıkla kullanılan besinler arasında yer alır. Sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen sarımsağın her geçen zaman diliminde yeni yeni faydaları keşfedilmektedir.

Ağız kokusu, sosyal hayata engel teşkil edebilecek can sıkıcı bir durumdur. Ağız kokusu kişiyi rahatsız ederek birçok ortamda zor durumda bırakır. Sarımsağı bir şekilde tüketen bir süre nefesindeki sarımsak kokusunu fark eder. Kokusu uzun süre vücutta kalır. Bu ağır koku başta nefes olmak üzere terden de hissedilir.

Sarımsak, bol miktarda sülfür bileşikleri içerir. Sülfür bileşikleri sindirildiğinde kana karışır ve akciğerlere geçer. Nefes verme esnasında ağızdan dışarı çıkar. Vücudun içerisinde oluşan bu kimyasal tepkimelerden dolayı sarımsak kokusu, geçmesi zor olan kokular arasında yer alır.

Ne kadar bakımlı olursak olalım, ağız kokusu insanların bizden uzaklaşmasına yol açacak kadar ciddi bir problemdir. Hem özel yaşamı hem de sosyal yaşamı olumsuz etkiler. Şimdi, ağızdaki sarımsak kokusu nasıl geçer? sorusuna cevap vermeye çalışalım.

 
Ağızdaki Sarımsak Kokusunu Gidermenin Başlıca Yöntemleri Şunlardır:
 
Sakız Çiğnemek

Tükürük akış hızını artırmak, ağız kokusunu gidermenin en güçlü yollarından biridir. Tükürük akış hızını artırmanın en basit yolu uygun sakızların çiğnenmesidir. Özellikle diş çürüklerine neden olmayan şeker içermeyen sakızları çiğnemek tükürük salgısının artmasını sağlar. Bu da ağızda temiz bir kokunun oluşmasını sağlar. Sarımsak kokusu, ağır kokular arasında yer aldığı için sakız çiğnemekle hemen geçmese de ağızda taze bir koku bırakan sakız çiğneme bunu önemli oranda bastıracaktır.

 
Dişleri Fırçalamak

Dişleri fırçalamak, rahatsız edici kokuya neden olan yiyecek parçalarını, diş ve diş etlerindeki yapışkan bakteri tabakasını dişlerden uzaklaştırır. Dişleri düzenli olarak fırçalamak ağzın kokusunu değiştirir ve daha iyi kokmasını sağlar. Diş etleri ve dilin de bu esnada fırçalanması oldukça önemlidir. Diş fırçalamayı sarımsak tüketiminden sonra ne kadar erken yapsak o kadar iyi sonuç alırız. Böylece ferah bir nefese giden yolda büyük mesafe almış oluruz.

 
Süt İçmek

Süt, içinde yüksek kaliteli protein, birçok besleyici bileşen içeren kolay ulaşılabilir bir besin kaynağıdır. Süt, içerdiği kalsiyum sayesinde vücudumuz için oldukça yararlı bir besindir. Sütte bulunan kalsiyum, fosfor, amino asitler ve yağ asitleri ağzı temizleyip ağızda ferahlık sağlar. Kısacası birçok şeye faydası olan süt, ağızdaki ağır sarımsak kokusunun giderilmesinde oldukça etkilidir.

 
Ağız Gargarası Kullanmak

Ağız bakım suyu olarak da adlandırılan ağız gargarası, ağızda tutulan veya ağız çevresi ile yıkanarak, perioral kasların azaltılması veya başın hareket ettirilmesiyle oluşan sıvı bir maddeye verilen addır. Sarımsaklı bir yemek yedikten hemen sonra kokuyu anında bastırmak için ağzımızı ağız bakım suyu ile mutlaka çalkalamak gerekir. Böylece birçok yerde bizi zor durumda bırakan ama sağlığımız ve zevkimiz için vazgeçemediğimiz sarımsak kokusunu da önlemiş oluruz.

 
Maydanoz

Yeşil renkli, damarlı bir bitki türü olan maydanoz, insan sağlığı için oldukça önemli bileşenler içerir. Yaprakları baharat olarak da kullanılır. Yeşilimsi ve özel bir kokuya sahip olan yaprakları sayesinde başta sarımsak ve soğan olmak üzere birçok kokuyu giderir. Kelle paça yediğimiz her yerde soğanın yanında maydanoz servis etmelerinin sebebi o yeşilimsi yapraklarındaki özel kokudur.

 
Taze Nane Yaprağı

A vitamini bakımından oldukça zengin olan kalsiyum, magnezyum ve bol potasyum içeren nane, zengin kokulu yapraklara sahiptir. Taze nane yaprağı çiğnemek nefesi ferahlatır. Nanenin içerdiği asitin sarımsaktaki sülfür bileşiklerine tutunarak kokusuz bir molekül oluşturması oldukça önemlidir. Sarımsak kokusunu gideren taze nane yaprağı bu anlamda ön plana çıkar. Bileşimindeki klorofil ile sarımsak kokusunu bastırabilecek nitelikte olan naneyi çiğnemek de çay olarak içmek de olumlu sonuçlar verir.

 
Marul Yaprağı

Sağlık açısından oldukça faydalı olan marul, yeşillik ailesinin en çok tüketilenleri arasında yer alır. B1 ve B2 vitaminleri ile magnezyum başta olmak üzere birçok mineral içerir. Marul yaprağı sahip olduğu bu özelliklerden dolayı ağızda ciddi bir ferahlık sağlar. Bu da sarımsak kokusunu bastırmak için kullanılması gereken yeşillikler arasında marula da yer vermek gerektiğini ortaya koyar.

 
Fesleğen

Renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişen yumuşak yaprakları ile fesleğenin özellikle taze çiçekli olanın yaydığı güzel koku herkesçe bilinmektedir. Yaz aylarında sırf bu güzel kokusu sayesinde birçok kişi fesleğeni evlerin açık camlarının önüne bırakır. Hem taze hem de kurutularak tüketilen fesleğen sarımsaklı bir yemek yendikten sonra bir parça çiğnendiği zaman kokuyu bastırır ve ağızda güzel bir kokunun ortaya çıkmasını sağlar.

 
Kereviz

K ve C vitamini, potasyum gibi vitamin ve mineralleri içeren kereviz aynı zamanda mükemmel bir antioksidandır. Kereviz antioksidan özelliği sayesinde vücudu temizler. Mide asidini düzenleyen kereviz reflüye büyük fayda sağlar. Tüm bu özellikleri sayesinde kereviz sarımsak nedeniyle ağızda oluşan ağır kokuyu gidermede yardımcı olur. Mide reflüsünün yol açtığı sorunları da çözüp ağızda önemli bir ferahlık sağlar.

 
Brokoli

Lahanagiller ailesinden, küçük yeşil yumrular hâlinde olan brokoli, bileşenindeki etkili liflerle adeta tam bir mide tanzim edicidir. Lif, midenin neredeyse tüm bozukluklarını iyileştirmeye yardımcı olur. Antioksidan bileşikler açısından oldukça zengin bir kaynak olan bu küçük yeşil yumrulu bitki, ağız kokusunu giderip ağızda hoş bir kokunun olmasını sağlar. Sarımsaklı yemek tüketiminden sonra bir miktar brokoli kullanmak sarımsak kokusunu giderir.

 
Kakule

İçeriğindeki A ve C vitamini, sodyum, kalsiyum, potasyum, demir, manganez, fosfor ve çinko sayesinde iyi bir vitamindir. Kakulenin güçlü aroması ağızdaki ağır ve rahatsız edici sarımsak kokusunu bastırır. Kakule sayesinde insan nefesine hoş bir koku gelir.

 
Elma

Elmanın sarımsak kokusunu yok ettiği bilinmektedir. Elmanın oksitlendirici enzimleri, nahoş ve ağır olan sarımsak kokusunu bastırır ve ağzın güzelce kokmasını sağlar.

 
Limon

Yüksek oranda C vitamini içeren limon, doğal bir antibiyotiktir. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı vücudun direncinin artmasını sağlar. Limon, sitrik asit içeriği sayesinde istenmeyen kokuları bastırır. Bir çay bardağı ılık suyun içine bir çay kaşığı limon ilave edip onunla ağız gargarası yapmak sarımsak kokusunu gidermede önemli faydalar sağlar.


Ayrıca bakınız

Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağızdaki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Sigarayı Bırakırsam Kilo Alır mıyım?

Temiz Havanın Faydaları

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder