Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusu, hem özel yaşamı hem de sosyal yaşamı olumsuz etkiler. Ağız kokusu kişiyi rahatsız ederek birçok ortamda zor durumda bırakır. Ağız kokusu, sosyal yaşama engel teşkil eden can sıkıcı bir durumdur. Ağız kokusu insanların bizden uzaklaşmasına yol açacak kadar ciddi bir problemdir.

Ağız kokusunda herkesin aklına ilk gelen genellikle diş çürükleri ve diş eti hastalıkları olsa da ağız kokusu farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Sarımsak, soğan ve baharatlar başta olmak üzere tüketilen birtakım besinler, sindirim kanalında biriken gazlar, ağızdaki çeşitli protezler, sigara kullanımı, ağızdaki birtakım yaralar, ağız kuruluğu, diş bakımının yeterince yapılmaması ağızda koku yapan en yaygın nedenlerdir.

Bakteriler, ağız kokusunu oluşturan asıl nedeni oluşturur. Diş eti ve diş araları bakteriler için uygun yerleşim yerleridir. Ağızdaki asidik şartlar bunu kolaylaştırır. Sinüzit, geniz akıntısı, reflü, bronşit, diyabet, kullanılan bazı ilaçlar, yanlış diyet uygulamaları, kafein, alkol, böbrek yetmezliği, ağızdaki enfeksiyonlar ağız kokusu yapan diğer nedenlerdir.

Ağız Kokusunun Başlıca Nedenleri Şunlardır:

 
Ağızdaki Enfeksiyonlar

Ağzın içinde veya çevresinde ortaya çıkan farklı ağız yaraları vardır. Bunlar; dilde, damakta, diş etlerinde, yanakların iç kısmında ve boğaz bölgelerinde oluşan ağrılı bir yanma hissi olan ağız yanması; ağzın içinde veya dilde beyaz lekeler, boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu ve ağız köşelerinde çatlama şeklinde ortaya çıkan pamukçuk; dudakların çevresinde kırmızı, yüksek kabarcıklar şeklinde görünen patlatılması durumunda enfeksiyon yayan uçuk; ateş ve lenf bezlerinin şişmesi sonucu diş sinirlerinde ortaya çıkan apse'dir. Bunlar ağızdaki kötü kokunun en önemli nedenleri arasında yer alır.

 
Çürük Dişleri Tedavi Etmemek

Ağızdaki bakteriler ile besinlerden gelen asitlerin birleşmesi neticesinde asitler diş minesine zarar verir ve dişin sert yüzeyini aşındırır. Böylece ağızda kötü bir kokuya neden olan diş çürükleri ortaya çıkar. Dişleri tedavi etmek için zaman geçirilmeksizin diş hekimine başvurmak gerekir. Böylece ağız kokusunun en önemli nedeni olan diş çürüklerinden kurtulmuş oluruz.

 
Dişleri Düzenli Olarak Fırçalamamak

Dişleri düzenli fırçalamamak, ağızda rahatsız edici kokuya neden olan yiyecek parçacıklarının, diş ve diş etlerindeki yapışkan bakteri tabakasının dişlere yapışmasına neden olur. Bu da diş çürüklerine uygun bir ortam oluşturur. Dişleri düzenli fırçalamak, ağzın kokusunu değiştirir ve ağzın daha iyi kokmasını sağlar. Diş etleri ve dilin de bu esnada fırçalanması oldukça önemlidir. Anti bakteriyel özelliklere sahip diş macunları kötü kokuları azaltır.

 
Gıdalar

Sarımsak, bol miktarda sülfür bileşikleri içerir. Sülfür bileşikleri sindirildiğinde kana karışır ve akciğerlere geçer. Nefes verme esnasında ağızdan dışarı çıkar ve ağız kokusu yapar. Soğan da içeriğindeki bileşenlerden dolayı ağız kokusuna neden olur. Dişlerin arasında veya çevresinde biriken yiyecek parçacıklarının ufalanması bakteri oluşumunu destekler. Soğan, sarımsak dışında baharat gibi bazı yiyeceklerin tüketilmesi de ağız kokusuna neden olur.

 
Yeteri Kadar Su İçmemek

Su, vücudumuzdaki besin maddelerini hücrelere taşır, hücrelerdeki atıkları alır, vücut ısısını dengeler ve kan dolaşımını sağlar. Ağızdaki kötü kokunun nedenlerinin başında yer alan böbrek yetmezliğinin oluşmaması için böbrekleri besler. Yeterli miktarda su tüketmek böbreklerdeki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Yeterli su tüketimi, idrar yolları enfeksiyonlarını önler. Yine ağız kuruluğu da ağız kokusuna neden olduğu için bol su içmek ağız kuruluğunu ortadan kaldırıp tükürük salgısını artırır.

 
Diş İpi Kullanmamak

Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı diş ara yüzleri ve sabit protezlerin gövde kısımlarının dişetine bakan kısımlarının temizlenmesini sağlayan bir araçtır. Dişeti çizgisinin altındaki ve dişler arasındaki yerlerdeki plak yiyecek artıkları diş ipiyle çıkarılabilir. Hızlı bakteri oluşumunun en önemli nedeni olan bu plak yiyecek ve kırıntılar ağızdaki kötü kokuya neden olur.

 
Sigara İçmek

Sigara içmek, halitozis denilen oldukça rahatsız edici kötü ağız kokusuna neden olur. Sigara içen kişilerde dişlerin bakteri plağı gelişimi artar, zamanla dişeti problemleri ortaya çıkar ve ağızda yer yer iltihaplanmalar olur. Sigara içmek, ağız kuruluğuna neden olduğu için ağız kokusu ortaya çıkar. Özellikle gençlerin çoğunun tercihi olan ucuz sigara kullanımı, ağız kokusunun en önemli nedenleri arasında yer alır.

 
Mide

Mide, yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı sindirim sisteminin en geniş kısmıdır. Mide, içini örten örtü dokudan sindirim sıvıları salgılanır. Asidik ortamı sayesinde doğal bağışıklık sağlayıp bazı mikroorganizmaları yok eden midede çeşitli nedenlerden kaynaklanan gastritler (mide zarı iltihapları), mide ülseri, reflü, mide ekşimesi (yanma), sindirim bozukluğu ağız kokusunun en yaygın nedenleri arasında yer alır.

 
Ağız Kuruluğu

Ağız kuruluğu, ağız içindeki tükürük salgısının işlevinin azalması ile ortaya çıkar. Tükürük salgılarının azalması ile nemsiz bir zemin oluşur. Nemsiz ağızda da kuruluk meydana gelir. Bu da kötü ağız kokusuna neden olur. Daha çok sabahları ortaya çıkan kötü ağız kokusu birçok kişi için oldukça rahatsız edici bir durumdur.

 
Uzun Süre Aç Kalmak

Gereğinden fazla aç kalmak, sindirim sistemi başta olmak üzere vücutta ciddi sorunlara neden olur. Alınan besinleri geçici olarak depolayan mide, uzun süre besin alamadığı zaman proteinlerin kimyasal sindirimi ve kasılıp gevşeme hareketleriyle besinlerin mekanik sindirimini gerçekleştirmekte zorlanır. Bu da mide rahatsızlıklarına dolayısıyla kötü ağız kokusuna neden olur.

 
Fazla Şeker Tüketmek

Fazla şeker tüketimi, diyabet ve obezitenin en önemli nedenleri arasında yer alır. Çok fazla beyaz şeker tüketmek, ağız içindeki bakteriler için uygun bir ortam oluşturur. Bakteriler, bu tür şekerleri kullanarak hızla çoğalır. Bu da ağız kokusunun en önemli nedenlerinden olan diş çürüklerine neden olur. Böylece ağız kokusu ortaya çıkar.

 
Takma Dişleri ve Diş Cihazlarını Temizlememek

Takma dişlerin ve diş cihazların bakımı ana dişlerden biraz daha fazla özen gerektirir. Protezi olan kişilerde protezlerin tam temizlenememesi ağız kokusuna neden olur. Gövde altlarında farklı sebeplerden oluşan yemek birikmesi kokunun asıl kaynağını oluşturur. Kişinin bu bölgeleri daha dikkatli fırçalaması ve diş ipi kullanması gerekir.

 
Lokmaları İyice Çiğnememek

Mide, büyük parçalar halinde kendisine iletilen ve reaksiyon gösteren parçaları ayırmaya çalışırken zorlanır. Bu da midede ciddi bir yorulmaya neden olur ve bazı hastalıkların kaynağını teşkil eder. Midenin yeterince öğütülmemiş besinleri hazmetmek için daha çok enerji sarf etmek zorunda kalması mide ağrısı, gastrit, yanma, şişkinlik veya ülser gibi rahatsızlıklara dolayısıyla ağız kokusuna neden olur.

 
Burun Tıkanıklıkları

Burun tıkanıklığı, akciğerlerde yeterince oksijen-karbondioksit değişimi olmasını önler. Bunun sonucunda vücudumuzdaki kan, ihtiyacı olan oksijeni alamadığı için dokular hasar görmeye başlar. Bu da geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur. Bu durum ağız ve boğaz kuruluğuna neden olup burada bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Tükürükteki azalma da ağız kokusuna neden olur.

 
Kullanılan Bazı İlaçlar

Bazı ilaçlar özelliklerinden dolayı ağız kuruluğu yapar. Bu da dolaylı olarak ağız kokusuna neden olur. Bazı ilaçlar da bileşimindeki içerikten dolayı vücutta kana karışıp ciğerlere ulaşır ve ağız kokusuna neden olur.

Ağız Kokusunu Gidermenin Yolları:

 
Belli Aralıklarla Sakız Çiğnemek

Tükürük akış hızını arttırmak, ağız kokusunu gidermenin en etkili yöntemlerinden biridir. İçinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler, güçlü bakteri öldürücü antibiyotikler yer alır. Tükürük akış hızını arttırmanın en basit yolu uygun sakızların çiğnenmesidir. Özellikle diş çürüklerine neden olmayan şeker içermeyen sakızları çiğnemek tükürük salgısının artmasını sağlar.

 
Düzenli Olarak Süt İçmek

Süt, içerdiği kalsiyum sayesinde vücudumuz için oldukça yararlı bir besindir. Sütte bulunan kalsiyum, fosfor, amino asitler ve yağ asitleri ağzı temizleyip ağızda ferahlık sağlar. İnsan sağlığına birçok faydası olan süt, ağızdaki kokunun giderilmesinde de oldukça etkilidir.

 
Ağız Gargarası Kullanmak

Sarımsak, soğan gibi ağız kokusuna neden olan besinler tüketildikten hemen sonra kokuyu bastırmak için ağzı, ağız bakım suyu ile çalkalamak gerekir. Dişlerdeki plaktan oluşan bakteri birikiminden dolayı oluşan ağız kokularını gidermek için de ağız gargarası önemlidir.

 
Maydanoz

Antioksidan içeriği yoğun olan maydanoz yeşilimsi ve özel bir kokuya sahip olan yaprakları sayesinde başta sarımsak ve soğan olmak üzere birçok kokuyu giderir.

 
Nane

Zengin kokulu yapraklara sahip olan nane çiğnemek nefesinizi ferahlatır. Nanenin içerdiği asit besinlere tutunarak kokusuz bir molekül oluşturur. Bileşimindeki klorofil ile ağız kokusunu bastırabilecek nitelikte olan naneyi çiğnemek de çay olarak içmek de olumlu sonuçlar verir.

 
Marul Yaprağı

Marul, B1 ve B2 vitaminleri ile magnezyum başta olmak üzere birçok mineral içerir. Marul yaprağı sahip olduğu bu bileşenler sayesinde ağız kokusunu giderir.

 
Fesleğen

Yumuşak yaprakları ile fesleğenin özellikle taze çiçekli olanın yaydığı güzel koku herkesçe bilinir. Hem taze hem de kurutularak kullanılan fesleğen çiğnendiği zaman ağızdaki kötü kokuyu bastırır ve ağızda güzel bir kokunun ortaya çıkmasını sağlar.

 
Kereviz

Kereviz, antioksidan özelliği sayesinde vücudu temizler. Mide asidini düzenleyen kereviz reflüye büyük fayda sağlar. Mide reflüsünün yol açtığı olumsuzlukları gidermede yardımcı olup ağızda ferahlık sağlar.

 
Brokoli

Brokoli, bileşenindeki etkili liflerle tam bir mide tanzim edicidir. Lif, midenin neredeyse tüm bozukluklarını iyileştirmeye yardımcı olur. Antioksidan bileşikler açısından oldukça zengin bir kaynak olan bu küçük yeşil yumrulu bitki, ağız kokusunu giderip ağızda hoş bir kokunun ortaya çıkmasını sağlar.

 
Kakule

Kakulenin güçlü aroması ağızdaki ağır ve rahatsız edici kokuyu bastırır. Kakule sayesinde nefesinize hoş bir koku gelir.

 
Limon

Yüksek oranda C vitamini içeren limon, doğal bir antibiyotiktir. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı vücudun direncinin artmasını sağlayan limon sitrik asit içeriği sayesinde istenmeyen kokuları bastırır. Bir çay bardağı ılık suyun içine bir çay kaşığı limon ilave edip onunla ağız gargarası yapmak ağız kokusunu giderir.

 
Tarçın

Tarçın, antioksidan içeriği en yüksek olan baharat türleri arasında yer alır. İçerdiği özel bileşenler sayesinde hücrelerin zarar görmesini engeller. Enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudu korur. Ağız içi bakterilerle mücadelede etkili olan tarçın kötü ağız kokusunu giderir.

Ayrıca bakınız

Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağızdaki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

Ağızdaki Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Sigarayı Bırakırsam Kilo Alır mıyım?

Temiz Havanın Faydaları

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder