Açken Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su, hayat için vazgeçilmeyen bir mineraldir. Erkeklerin vücut ağırlığının % 60, kadınların ise %50'si sudan oluşur. Vücut için önemli mineral bileşenlerinden oluşan suyun faydaları saymakla bitmez. Su içmekten tam anlamıyla faydalanmak suyun hangi saatte içilmesi gerektiğini öğrenmekten geçer. Aç karnına su içmenin vücut için çok önemli faydaları vardır. Açken su içmenin başlıca faydaları şunlardır:

 
Sağlıklı Saçlara Kavuşturur

Su içmek, saç derimize yeterince nemi içeriden sağlayarak saç dökülmesini önlemede yardımcı olur. Özellikle su içme ihtiyacının en fazla olduğu sabahları aç karınla yani boş mideyle su içmek saç derimizin nemlenmesini etkileyip saçın canlı olmasını sağlar. Kırılma ve kepeklenmeyi de önler ve bizi sağlıklı saçlara kavuşturmada önemli faydalar sağlar.

 
Böbrekte Taş Oluşumunu Önler

Böbreğin süzdüğü idrarın toplandığı ve vücuttan atıldığı kanalların içinde oluşan mineral içerikli partiküllerin farklı nedenlerden birleşmesi ve büyümesi sonucunda oluşan sert kitlelere böbrek taşı denir. Yeteri kadar su içmemek, böbrek taşı oluşumunun en büyük nedenleri arasında yer alır. Aç karınla özellikle de sabah kalkarken içilen su bu kanalları sürekli temiz ve açık tutar. Vücut, zararlı maddelerin çıkış kapısını açken su içerek daha etkili temizler.

 
İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

İdrar yolunun herhangi bir bölümünde, vücut dışındaki bakterilerin idrar yoluna girerek oluşturdukları enfeksiyondur. İdrar yolları enfeksiyonu olan kişilerin bol bol su içerek mesaneyi düzenli olarak temizlemesi gerekir. Özellikle açken su içmek idrarınızı sulandırmaya ve daha sık idrara çıkmanıza neden olur. Böylelikle bir enfeksiyon başlamadan önce bakterilerin idrar kanalınızdan akmasını sağlar. Kısacası açken yeteri kadar su içmek idrar yolu enfeksiyonlarından bizi korur.

 
Vücuttaki Toksinleri Temizler

Böbrekler, vücuttaki toksin atıkları süzme esnasında suyun yardımına ihtiyaç duyar. Özellikle aç karınla vücutta fazla su olduğunda böbrekler düzgün çalışır ve fazla su ile birlikte zararlı atıkları vücuttan dışarıya gönderir. Bedenin su alımının en çok azaldığı saatler genellikle sabahları olur. Gece vücut kendini yenilemeye, onarmaya çalıştığı için mevcut toksinleri ayırır. Sabah aç karnına su içmek biriken atıkların, toksinlerin böbreklerde bir hasar bırakmadan atılmasını sağlar. Yine kahvaltıdan önce su içmek, bağırsak hareketlerini aktifleştirerek kabızlığı önlemede önemli faydalar sağlar.

 
Metabolizmayı Güçlendirir

Vücutta alınan besinlerin yakılma süreci olan metabolizma iyi çalışmadığı zaman sindirim ve yağ yakım süresi artar. Metabolizma alınan kalorinin enerjiye dönüştürülmesidir. Aç karınla su içmek metabolizmayı hareketlendirir. Özellikle kalkar kalkmaz bir bardak su içmek metabolizmanın hızını artırıp kilo vermemizi de sağlar. Boş mideyle su içmek metabolizmanın hızını ¼ oranında artırır. Vücudumuzdaki enerjinin sindirimi, vücut atıklarının giderilmesi gibi işlemlerin hızlanması yani metabolik gücü elde etmek için aç karınla mutlaka yeterince su içmek gerekir.

 
Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Vücudun sindiriminde ve boşaltımında etkin rol oynayan su tüketimi, kilo verme sırasında da vücuda büyük destek sağlar. Vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması için aç karınla su içmek gerekir. Aç karınla bol miktarda içilen su, karnı şişirdiği için fazla yeme isteğini baskılar. Böylece vücudun açlık salınımı azalır. Bu da fazla kilolardan kurtulmak anlamına gelir.

 
Mide Yanması ve Hazımsızlığını Giderir

Mide yanması ya da halk tabiriyle mide ekşimesi kişinin göğüs kemiğinin hemen arkasında yer alan yemek borusunda yanma hissi şeklinde ortaya çıkan ağrıdır. Daha çok yemek yedikten sonra ortaya çıkar. Çeşitli enzim ve asitlerin bir araya geldiği yer olan mide, sürekli olarak kendini yenilemek için suya ihtiyaç duyar. Hazımsızlık, midedeki fazla asitten kaynaklanır. Bu asidin yemek borusundan geri gelmesi ise mide yanmasının sebebidir. Aç karna su içmek, midedeki asit düzeyini düşürmeye ve gastrite neden olan krampları gidermeye yardımcı olur. Özellikle aç karna mide boşken yeteri kadar su içmek midedeki hazımsızlığı giderip mide şikâyetlerinin azalmasına sağlar.

 
Cildi Güzelleştirir

Su içmek, hayatımızın en önemli davranışı olduğu gibi, cildimizin güzelliğinin de ana nedenidir. Cildi toksinlerden temizleyen su aynı zamanda derideki hücrelerin yenilenmesini sağlamada önemli faydalar sağlar. Açken su içmek, cilt kırışıklıklarını tamir etmede yardımcı olur. Güneş ışınlarına karşı hassas olan ve belli bir alerjik reaksiyon gösteren ciltlerdeki kızarma ve izleri minimize etmenin yolu da aç karınla yeteri kadar su içmektir. Kısacası parlak ve kırışık olmayan ciltler için sabahları bir bardak su içmekten üşenmemek gerekir.

Ayrıca bakınız

Kelle Paça Çorbasının Faydaları Nelerdir?

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Etin Faydaları Nelerdir?

Şalgam Suyunun Sağlığa Faydaları

Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ayran İçmenin Vücuda Faydaları Nelerdir?

Açken Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder