Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Her şeyin başı sağlıktır. İnsan, hayatını sağlıklı devam ettirebilmek için beslenmede dengeli olmalıdır. Kimi zaman günün yoğun temposundan kimi zaman da bilinçsiz diyetler neticesinde uzun süre aç kalmak birçok sağlık sorununa davetiye çıkarır. Tıka basa yemek, vücudun ihtiyacından fazla kalori almak, vücut sağlığı açısından nasıl ciddi riskler içeriyorsa vücudu gerekli olan besinlerden mahrum bırakmak da o denli zararlıdır.

Aç kalmak, sindirim sistemi başta olmak üzere vücutta ciddi sorunlara, hastalıklara ve bazı hastalıkların tetiklenmesine neden olur. Uzun süre aç kalmak, şeker hastası olanlarda el ve ayak titremesine ve gözlerde bulanık görmeye neden olur. Uzun süreli açlık, şeker hastaları için en tehlikeli durumlardan biri olan şeker komasına dahi neden olabilir.

Uzun süre aç kalmanın başlıca zararları şunlardır:

 
Bağışıklık Sistemi Güçsüzleşir

Bağışıklık sistemi, hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, patojenleri ve tümör hücrelerini teşhis edip onları yok eden, vücudu bütün yabancı ve zararlı maddelerden, hastalıklardan koruyan savunma sistemidir. Uzun süre aç kalmada vücut herhangi bir vitamin veya mineral almadığı için bağışıklık sistemi aşırı derecede zayıf düşer. Sistem, vücudu etkileyecek hastalık ve virüslere karşı koyamaz hale gelir. Uzun süre aç kalmada vücut bir süre mevcut enerji kaynaklarını kullanır. Bu süre uzadığında vücut tüketeceği bir şey bulamadığı için bağışıklık sistemi görevini yapamaz duruma gelir. Bu da vücudu savunmasız bırakıp saldırılara açık hale getirir.

 
Kas Kaybına Neden Olur

Çeşitli nedenlere bağlı olarak vücudun katabolik faza geçmesi (enerjice zengin ve büyük moleküllü moleküllerin daha küçük moleküllere parçalanması işlem süreci) ve kas kütlesini metabolizma etmesi neticesinde kas yapısının ağırlığının azalması kas kaybı olarak adlandırılır. Vücut, uzun süren açlıklarda glikoz deposunu tüketmeye başlar. Bunlar tükendikten sonra vücut proteinleri kullanmaya başlar. Proteinlerin kullanılması veya doğal olarak protein kaybı, kas kaybına yol açar ve kaslar zamanla incelmeye başlar. 

 
Dikkat Dağınıklığına Neden Olur

Beyin, düzgün çalışabilmek için sadece doğru miktarda glikoza ihtiyaç duyar. Glikoz problemleri hafızayı, dikkati ve konsantrasyonu, heyecanı, ruh halini olumsuz şekilde etkiler. Glikoz, beyin için hayati önem taşır. Yeteri kadar karbonhidrat alınmadığı ve kan glikoz seviyesinin ciddi bir şekilde azaldığı durumlarda zihinsel yorgunluk baş göstermeye başlar. Bir süre sonra odaklanamama dediğimiz dikkat eksikliği oluşur. Bunun sonucunda kişi, normal hayat işlevlerine tam olarak konsantre olmaz. Bu da anlamsal sorunlara dolayısıyla ciddi iş gücü kaybına neden olur.

 
Bilişsel İşlev Bozukluklarına Neden Olur

Glikozun depolanmış hali olan glikojen, enerjinin bir kısmını beyni beslemek için kullanır. Uzun süre aç kalmak vücutta bazı şeylerin tükenmesi anlamına gelir. En başta da bilişsel işlevler için hayati önemde olan glikoz tükenir. Beyin bu kez enerjisini keton maddesinden almaya başlar. Proteinleri parçalama yoluna başvurur. Bu da bilişsel işlevler için ciddi sorunların başlangıcı olur. Vücut için de çeşitli olumsuzluklar içerir.

 
Kan Basıncı Olumsuz Etkilenir

Aç kalmak, kan basıncının düşmesine dolayısıyla tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Daha uzun süreçte kalıcı ve daha olumsuz sonuçlar doğurur. Ani bayılmalar ve bunun neticesinde ciddi travmalara yol açabilir.

 
Mide Problemleri Yaşanır

Mide, yiyeceklerin kimyasal ve fiziksel olarak parçalandığı sindirim sisteminin en geniş kısmıdır. Mide, içini örten örtü dokudan sindirim sıvıları salgılanır. Alınan besinleri geçici olarak depolayan mide, uzun süre besin alamadığı zaman proteinlerin kimyasal sindirimi ve kasılıp gevşeme hareketleriyle besinlerin mekanik sindirimini gerçekleştirmekte zorlanır. Asidik ortamı sayesinde doğal bağışıklık sağlayıp bazı mikroorganizmaları yok eden mide için yeteri düzey beslenme oldukça önemlidir. Midedeki farklı ağrılar, mide bulantısı ve kasılması da beslenme kaynaklıdır. Kısacası midenin düzgün bir şekilde görev yapması için gerekli besinleri zamanında alması gerekir.

 
Vücutta Yorgunluk Baş Gösterir

Kişinin iş yaparken fiziksel veya psikolojik anlamda yeterli enerjiyi bulamadığı durumlara yorgunluk denir. Halsizlik ve yorgunluk, bir insanın günlük işlerini yaparken kendini yorgun ve yetersiz hissetmesi olarak da tanımlanabilir. Beslenme; sağlığı korumak için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarda ve uygun zamanda almaktır. Sağlıklı bir yaşam için besinlerin dengeli ve yeterli tüketilmesi gerekir. Vücudun esas gereksinimi enerji içindir. Çünkü bütün metabolik sentezler enerjiye gereksinim gösteren süreçlerdir. Uzun süre aç kalmak veya yetersiz beslenme vücutta yorgunluğa neden olur.

 
Baş Ağrısı ve Baş Dönmesine Neden Olur

Baş ağrısı, başın belli bir bölümünde zonklayıcı, sıkıştırıcı ve belirgin şekilde meydana gelen rahatsızlık veren durum olarak bilinir. Bazen yavaş yavaş bazen de ansızın gelerek ortaya çıkan baş ağrısı hayatın akışı için birçok olumsuzluğu içerir. Uzun süre aç kalmak, bu ağrının daha uzun süreli olmasına neden olur. Bu düzensizlik tansiyonun birden düşmesine bu da baş ağrısına yol açabilir. Dahası migreni tetikleyebilir.

Kişinin var olmayan bir hareketi hissetmesi, kendisinin ya da çevresindeki nesnelerin hareket ettiğini düşünmesi, çevresine göre dengesini sağlayamaması olan baş dönmesi de uzun süre aç kalmanın yol açtığı sorunlardan biridir.

 
Bağırsak Problemleri Ortaya Çıkar

Vücudun gıdadan besinlerin çıkarımından ve emiliminden sorumlu kısmı bağırsaklardır. Bağırsaklar, bu besinlerin kana girmesini sağlar. Mide, gıda moleküllerini besinlere parçalar. Çok uzun süre aç kalmak, sindirim sisteminin istenildiği gibi çalışmamasına neden olur. Bu da sinir ve kasların çalışmasında hassaslaşmaya yol açtığından birçok bağırsak problemini beraberinde getirir.

 
Ellerde Titreme Görülür

İstemsiz ve ritmik bir kas hareketi olan el titremesi zaman zaman birçok kişinin yaşadığı bir durumdur. İleride birçok ciddi hastalığın işareti de sayılan el titremesinin oluşma nedenlerinden biri de çok uzun süre aç kalma sonucu vücudun güçsüz düşmesidir. Vücudun uzun süre besin almaması tansiyon düşüklüğüne yol açtığı için bu da el titremesine neden olur.

Kısacası azı karar çoğu zarar olan besinleri yeterli derecede tüketmeliyiz. Bu da dengeli beslenme olarak isimlendirilir. Unutmayalım ki sağlık varlıktan yeğdir. Sağlık olsun!

Ayrıca bakınız

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Sigarayı Bırakırsam Kilo Alır mıyım?

Temiz Havanın Faydaları

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder