Verimli Ders Çalışma Teknikleri


Verimli bir çalışma için öncelikle yapılması gereken "kişinin kendine güvenmesi ve inanması"dır. Sonra yapılması gereken de "zamanı planlama"dır.


Verimli Ders Çalışma Teknikleri: 


Amaç Belirlemek: Çalışma, bir amacı içermelidir. Önce yakın sonra orta ve uzak hedeflerimizi belirlemeliyiz. Her tablo, parçacıkların bir araya gelmesinden oluşur. Parçalar güzel ise bütün de güzel olur. Amacımız "Sınav Başarısı" ise bunun ön aşamalarına odaklanmamız gerekir. Uzak hedefimize ulaşmak için önce aylık, haftalık, günlük hedeflerimizi gerçekleştirmeliyiz.


Plan Yapmak: Kısacası neyi, nerede, ne zaman, nasıl yapacağız? sorusunun cevabıdır. 


Zamanı Kullanabilme: Zamanı kullanabilmek oldukça önemlidir. Ders planımızda mutlaka "dinlenme" kavramına yer vermeliyiz. Birim zaman dilimi, (saatlik çalışma) 50 dakikalık bir çalışma sonrasında 10 dakika dinlenme olarak ayarlanabilir. Zorlandığımız derslere günün erken saatlerinde, diğerlerine sonraki saatlerinde çalışmalıyız. Dinlenme zamanlarında dersi çağrıştıracak her şeyden uzak olmalıyız. Beslenmelerimizi genellikle aynı zaman dilimlerinde yapmalıyız.


Verimi Azaltan Etkenleri Ortadan Kaldırmak: Genel uyarılmışlık düzeyi yeterli düzeyde sağlanırsa pozitif sonuçlar elde edilir. Aksi durumlarda olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. 


Uygun Çalışma Yeri Seçmek: Ders çalışma ortamının elverişli olmaması çalışmamızı oldukça olumsuz etkileyecektir. Çalışılan odada ısı ve ışık yeteri derecede olmalıdır. Çalışma masamız düzenli olmalı, masanın üzerinde gereksiz  şeyler yer almamalıdır.


Dikkatimizi Tek Bir Şey Üzerinde Yoğunlaştırma: Çalıştığımız derse ve konuya yoğunlaşmak gerekir. Dikkatimizi birden fazla unsurun üzerinde yoğunlaştırırsak verimimiz daha düşük olacaktır.


Kısa Kısa Notlar Tutmak: Kişi bazı şeyleri kısa süreliğine unuttuğu için kısa kısa notlar tutmak faydalı olacaktır. Bir anahtar kelime ile bazen yüzlerce şey hatırlanır.

Belirli Aralıklarla Tekrar Yapmak: Mutlak anlamda bir unutma yoktur. Belirli aralıklarla konuları tekrar ettiğimiz zaman unutmayı engellemiş oluruz.


Ayrıca bakınız

Çocuğun Okul Başarısını Artırmanın Yolları

Koçluk Nedir? Öğrenci Koçluğunun faydaları Nelerdir?

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Çoklu Zeka Kuramı ve Zeka Türleri

Aile İçi Şiddet Çocuğu Nasıl Etkiler?

Sosyal Zeka Nedir?

Çocuk Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarda Karanlık Korkusu Nasıl Geçer?

Etkili Sınıf Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Geleceğin Meslekleri

Kitap Okumanın Faydaları

Münazara Konuları

Gençler İçin Altın Öğütler

Liseler İçin 100 Temel Eser

Eski Bir Tapınak Yazısı

Renklerin Anlamları

Kelebek Etkisi Nedir? Örnekler

Pazartesi Sendromu Nedir, Nasıl Atlatılır?

Mobbing Nedir, Türleri Nelerdir, Nereye Başvurulur?

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder