Thomas Edison Hayatı ve Buluşları

Thomas Edison, 1847'de ABD'nin Ohio eyaletindeki Milan köyünde doğdu. Babası Samuel Edison, annesi de Nancy Matthews Elliott'tur. Yedi çocuklu bir ailenin en küçüğüydü. 

 

7 yaşındayken Michigan Port Huron'a taşınan Edison, 12 haftalığına bir okula gitti fakat öğretmenleri tarafından algılama yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bunun üzerine annesi, Edison'u okuldan alarak ona evde eğitim vermeye başladı. 

 

Edison'un annesinin sayesinde ilgilendiği alanlar giderek genişledi. Edison, eğitim kurumlarından bağımsız olarak kendini eğitmeyi öğrenebilmişti. Edison, annesi hakkında ''Annem beni anladı, eğilimlerimi takip etmeme izin verdi, benim adeta yeniden dünyaya gelmeme neden oldu.'' sözlerini sarf eder.

Thomas Edison,  evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu. Kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duymaya başladı.

Henry Ford bir zaman sonra Edison'un evinin yanına taşındı. Edison ve Ford ölene kadar arkadaş kaldılar.

Thomas Edison, tüm yaşamını bilimsel icatlara adamış çok başarılı bir mucittir. Boş zamanlarının çoğunu bilimsel ve teknik kitapları okuyarak geçiren Edison, zamanla telgrafı nasıl çalıştıracağını öğrenme fırsatı elde etti. Bir süre sonra tam zamanlı bir telgrafçı olarak çalışacak seviyeye geldi. Thomas Edison, ABD ile Kanada arasında sinyal gönderen bir telgrafçı olarak çalışacağı bir iş buldu. Telgrafı geliştirmenin yollarını aramaya koyuldu.

Edison, 1869'da New York'a taşındı. Telgrafla ilgili icatlar üzerinde çalışmaya devam eden Edison, ilk başarılı icadı olan gelişmiş bir stok kartı geliştirdi. İcatlarına hız vereceği düşüncesiyle büyük bir laboratuvar kurmayı başardı.

Edison'un geliştirdiği ilk büyük icadı folyo fonograftır. Sesi kaydedebilen ve çoğaltabilen ilk makine olması dolayısıyla Thomas Edison'a uluslararası bir ün kazandırdı.

Thomas Edison, ortakları ile birlikte verimli bir lamba geliştirmek için en az üç bin farklı teori üzerinde çalıştılar. Akkor lambalar üretirler. Bu lambalar ince bir malzeme şeridini parlayacak kadar ısıtır ve ışık üretir.  Edison'un lambası, cam bir vakum ampulüne yerleştirilmiş bir filamandan oluşacaktı. 

Edison, daha az elektrik gücü gerektiren yüksek dirençli bir sistem geliştirmeye çalışıyordu. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1879'da, Thomas Edison, ilk yüksek dirençli akkor elektrik ışığını ortaya çıkardı. Bu lamba birkaç saat boyunca yanabilmişti. Filaman için kullanmak üzere binlerce başka malzemeyi test etti. Edison, sonunda, filaman için kullanılacak malzemeleri karbonlaştırmaya başladı.

Edison, karbonize pamuk ipliğini denemeye karar verdi. On beş saat sonra iplik yandı. Bundan aldığı güçle daha fazla deneyle her testte daha uzun süre yanabilen filamanlar üretti. 27 Ocak 1880'de 223.898 patent numarası Edison'un akkor lambasına verildi.

Thomas Edison, Ocak 1880'de elektriği tüm dünyayı aydınlatmaya başlayacak bir şirket geliştirmeye başladı ve adı daha sonra General Electric olarak değiştirilecek Edison Illuminating Company'i kurdu. Edison, zamanının çoğunu orada, aydınlatma teknolojisi ve güç sistemlerinin gelişimini denetleyerek geçiriyordu. Thomas Edison, 1899'da otomobiller için uygun bir akümülatör geliştirmeye başladı.

Karşılaştığı tüm zorluklara rağmen pes etmeyen Edison, hayatının son iki yılında ciddi sağlık sorunları yaşadı. Thomas Edison, 1931'de evinde diyabet hastalığından hayata veda etti. Evinin hemen arkasına gömülmüştür.

ABD tarihinde kendisine 1093 patent verilmiş olup bu rekoru bir asır boyunca kimse kıramamıştır. Thomas Edison 84 yıllık yaşamına 1093 başarılı patent sığdırmıştır.


Ayrıca bakınız

Bill Gates Kimdir?

Henry Ford Hayatı ve Sözleri

Thomas Edison Hayatı ve Buluşları

Albert Einstein Hayatı ve Buluşları

Galileo Hayatı ve Buluşları

Graham Bell Hayatı ve Buluşları

Johannes Gutenberg Hayatı ve Buluşları

Louis Pasteur Hayatı ve Buluşları

Leonardo da Vinci Hayatı ve Mona Lisa Eseri

Pisagor Kimdir?

Nelson Mandela Kimdir?

Aziz Sancar Kimdir?

George Soros Kimdir?

Tolstoy

Jean Jacgues Rousseau

Victor Hugo

Yunus Emre

Mevlana

Fuzuli

Cristiano Ronaldo Hayatı ve Futbol Kariyeri

Lionel Messi Hayatı ve Futbol Kariyeri

Pele Hayatı ve Futbol Kariyeri

Diego Armando Maradona Hayatı ve Futbol Kariyeri

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder