Louis Pasteur Hayatı ve Buluşları

Kuduz aşısını ve pastörizasyon yöntemini bulan Fransız kimya ve biyoloji bilgini Louis Pasteur, 27 Aralık 1822'de Fransa'nın Dole kentinde yoksul ve yurtsever bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Maddi sıkıntılarla boğuşan ailesi Louis Pasteur'un eğitimi için elinden geleni yapar. Başarılı olması için çabalar. 

 

Louis Pasteur, okulun ilk yıllarında oldukça vasat bir öğrenci olur. Tablo ve portre çizimlerine yönelir. 1849'da Marie Laurent ile evlenir. Louis Pasteur, bu evlilikte dört çocuk sahibi olur. Çocuklarından üçünü bulaştırıcı hastalıklardan kaybeder.

Gençlik yıllarında sanatı ikinci plana alıp tüm gücüyle okumaya ve bilimsel çalışmalara kendini adadı. 1846'da Fen Fakültesi'ni bitirdi. Kimya ve fizik dalında akademik kariyer yaptı. Profesörlük unvanına kadar yükseldi. 

Louis Pasteur, 1871'de araştırma laboratuvarında yönetici olarak çalışmaya başladı. Kuduz, şarbon, aşı teknikleri ve bağışıklık üzerinde çalışmalarda bulundu. Louis Pasteur, özellikle kuduz köpekler üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu da ona asıl ün kazandıran kuduz aşısına giden yolda büyük güç kazandırdı.

Fransız mikrobiyolog ve kimyager Louis Pasteur, bakteriyolog görevi boyunca tıbbın ilerlemesine önemli katkılarda bulundu. Büyük bir heyecanla çalışmalarına devam etti. Bakterilerin mevcut olduklarına ve bakterilerin hastalıklara sebep olabileceği düşüncesini her zaman devam ettirdi. Bu düşüncesi ilk zamanlarda tepki çekse de sonraları bu düşüncesini bilim dünyasına kabul ettirdi.

Fransız kimya ve biyoloji bilgini Louis Pasteur, mayalanma olayı ve bulaşıcı hastalıklara mikroorganizmaların neden olduğunu kanıtlamış pastörizasyon yöntemi ve kuduz aşısını bulmuştur. Böylece süt, meyve, şarap vb. mayalanabilir sıvı şeylerin uzun bir zaman bozulmadan saklayan "pastörizasyon" adındaki yöntemin gelişmesini sağladı.

Louis Pasteur, bulaşıcı hastalıklar üzerinde önemli yeni araştırmalara girişir. Zamanının çok önemli bölümünü şarbon, kangren, kan zehirlemesi gibi önemli hastalıklar üzerinde geçirir. Kuduz köpeklerinin ölümcül hastalığına karşı geliştirdiği aşıyı en büyük başarısı olarak görür. Bu büyük başarısı insanlık için büyük bir ümit ışığı olur.

Louis Pasteur, 28 Eylül 1895'te Fransa'nın Saint-Cloud kentinde hayata veda etti.


Kuduz Aşısı

Kuduzun önlenmesi için kullanılan bir aşı olup Louis Pasteur tarafından bulunmuştur. Daha çok köpek ısırığının neden olduğu kuduz virüsüne karşı yapılır. Köpeklerin yanı sıra kurt, çakal başta olmak üzere daha birçok hayvan bu virüsü taşıyabilir. Kuduz aşısının en önemli özelliği zaman kaybedilmeden yapılması gerektiğidir.

İlkin Louis Pasteur tarafından tavşanlara daha sonra köpeklere bu deney uygulandı. Kuduz aşısı ilk kez 1885'te insana uygulandı. İlk uygulamada başarılı bir sonuç ortaya çıktı. Louis Pasteur, bu önemli başarıdan sonra büyük bir üne kavuştu. 1887'de Pasteur Enstitüsü'nü kurdu.

Ayrıca bakınız

Bill Gates Kimdir?

Henry Ford Hayatı ve Sözleri

Thomas Edison Hayatı ve Buluşları

Albert Einstein Hayatı ve Buluşları

Galileo Hayatı ve Buluşları

Graham Bell Hayatı ve Buluşları

Johannes Gutenberg Hayatı ve Buluşları

Louis Pasteur Hayatı ve Buluşları

Leonardo da Vinci Hayatı ve Mona Lisa Eseri

Pisagor Kimdir?

Nelson Mandela Kimdir?

Aziz Sancar Kimdir?

George Soros Kimdir?

Tolstoy

Jean Jacgues Rousseau

Victor Hugo

Yunus Emre

Mevlana

Fuzuli

Cristiano Ronaldo Hayatı ve Futbol Kariyeri

Lionel Messi Hayatı ve Futbol Kariyeri

Pele Hayatı ve Futbol Kariyeri

Diego Armando Maradona Hayatı ve Futbol Kariyeri

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder