Leonardo da Vinci Hayatı ve Mona Lisa Eseri

Dünyanın en ünlü sanat eseri olan Mona Lisa tablosu eserinin sahibi Leonardo da Vinci, 15 Nisan 1452'de İtalya'nın Floransa şehrinde dünyaya geldi. Leonardo da Vinci, öğreniminin ilk yıllarında aritmetik ve geometri alanlarındaki keskin zekâsı ve yeteneğiyle öğretmenlerin hemen dikkatini çekti. 

Müzikle ilgilense de çocukluk yıllarında en önemli uğraşı resimdi. Bu üstün yeteneği babası tarafından fark edilince babası onu Floransa'nın en önemli atölyelerinden birine verdi.

Leonardo da Vinci, anatomi ve insan vücudu üzerindeki eğitimine erken yaşlarda başladı. Bu konuda öğretmeni Andrea del Verrocchio'nin büyük katkısı oldu. 14 yaşına dek Vinci'de yaşayan Leonardo da Vinci, 1466'da babası ile Floransa'ya gitti. 

Üniversite öğrenimi görme şansı bulamayan Leonardo, dönemin ünlü ressam ve heykeltıraşı Verrochio'nin yanında çırak olarak çalıştı. Burada yaptığı resimler oldukça ses getirdi.

Rönesans devrinin önemli bir filozofu, Rönesans'ın en büyük sanatçılarından biri olarak kabul edilen İtalyan Leonardo da Vinci, eserlerinde artistik teknikleri üzerinde çalıştı. İnsan vücudunu yansıtan anatomi çalışmaları yaptı. Filozof, astronot, mimar, mühendis, anatomist, yazar ve ressam özellikleriyle tanındı. Rönesans sanatını zirveye taşıyan kişi olarak kabul edilir.

Leonardo da Vinci, daha sonra Floransa'yı terk etti. Birçok anatomi çalışması yaptı. Kale ve kanal yapımı gibi mimari yapılarla ilgilendi. Birçok öğrenci yetiştirdi. 1499'da Milano'yu terk etti. Uzun bir süre İtalya'da seyahat etti. İstediği rehberi bulamayınca eserlerinin çoğu yarım kaldı.

Dünya tarihinin en güzel resimlerinden birisi olarak kabul edilen Mona Lisa için büyük çaba gösterdi. Hatta bu resmi tamamladıktan sonra hiç yanından ayırmadığı, bütün seyahatlerinde yanında taşıdığı bilinir.

Leonardo da Vinci'nin insan vücuduna ilgisinin temelini, vücudun içini görmek, kasların, kemiklerin ve eklemlerin ilişkilerini ortaya çıkarmak olarak tarif edilebilir. Zamanla anatomi araştırmaları çok fazla vakit ayırdığı bir ilgi alanı haline gelir. İnsan organizmasına mükemmel bir makine zihniyetiyle yaklaşır. Çizimleri genel anlamda net çizimler kategorisinde değerlendirilir.

Leonardo da Vinci, 1519'da hayata veda etti.


En Önemli Eserleri

Mona Lisa

Vitruvius Adamı

Son Akşam Yemeği


Mona Lisa

 

Mona Lisa tablosu, 16. yüzyılın en ünlü yağlıboya tablolarından biridir. İnce bir tül ile üzerini örten genç bir kadının resmedildiği eser, Leonardo da Vinci'nin titiz çalışmasının en somut sonucudur. 

Eserde kasvetli renkler kullanılmış eser, resim modlarından sfumato kullanılarak çizilmiştir. Eserde özellikle saç ve titiz bir şekilde boyanan tül dikkat çekmektedir. 

Tablonun bir ara kaybolması onu daha da ünlü yapmıştır. Mona Lisa tablosu bulunduktan sonra bütün İtalya'da sergilenmiştir. Böylece ünü her tarafta duyulur olmuş, tarihçilerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Dünyanın en ünlü sanat eserlerinden olan Mona Lisa tablosu günümüzde Paris'teki Louvre Müzesi'nde sergilenmektedir. Tablo binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Ayrıca bakınız

Bill Gates Kimdir?

Henry Ford Hayatı ve Sözleri

Thomas Edison Hayatı ve Buluşları

Albert Einstein Hayatı ve Buluşları

Galileo Hayatı ve Buluşları

Graham Bell Hayatı ve Buluşları

Johannes Gutenberg Hayatı ve Buluşları

Louis Pasteur Hayatı ve Buluşları

Leonardo da Vinci Hayatı ve Mona Lisa Eseri

Pisagor Kimdir?

Nelson Mandela Kimdir?

Aziz Sancar Kimdir?

George Soros Kimdir?

Tolstoy

Jean Jacgues Rousseau

Victor Hugo

Yunus Emre

Mevlana

Fuzuli

Cristiano Ronaldo Hayatı ve Futbol Kariyeri

Lionel Messi Hayatı ve Futbol Kariyeri

Pele Hayatı ve Futbol Kariyeri

Diego Armando Maradona Hayatı ve Futbol Kariyeri

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder