Jean Jacgues Rousseau (1712-1178)

Jean Jacgues Rousseau, 1712'de İsviçre sınırlarında yer alan Cenevre'de dünyaya gelir. Topkapı Sarayı'nda çalışan bir saatçının oğlu olan Jean Jacgues Rousseau, genç yaşta annesini kaybeder. Babası İsaac, Nyon'a taşınır. Babası giderken Rousseau'yu kardeşine emanet eder. Rousseau, bu olaydan sonra bir daha babasını görmez. 


Jean Jacgues Rousseau, bir süre Fransa ve İtalya'yı dolaşır. Fransa'da yazıları yasaklanınca David Hume'nin daveti üzerine İngiltere'ye gider. Buradan İsviçre'ye gidip gelenekçi dini anlayışı reddeden onun yerine Hristiyanlığın asli haline dönüşünü öngören Kalvenizm inancını kabul eder. Kalvenizm'in din eğitimi ile büyümüş olan Rousseau, geçimini tercümanlık yaparak sağlar.


Jean Jacgues Roeusseu kendisini hep halktan biri olarak görür. Huzuru ve rahatı sürekli olarak halkın içinde arar. Gönül yolu ve duyguyu akıldan üstün görür.


Fransız İhtilali'nin fikri hazırlayıcılarından olan Jean Jacgues Rousseau, filozof ve aynı zamanda şairdir. Romantizm akımının öncüsüdür. Jean Jacgues Rousseau, halk egemenliği, eşitlik ve özgürlük temellerini esas alan yeni bir toplum düzenini tasarlamıştır. Doğaya karşı muazzam bir sevgi beslemiş bu yönüyle romantizm akımına sebep olanlar arasında yer almıştır.


Rousseau'nun 1672'de yazdığı "Toplum Sözleşmesi" eseri felsefe ve siyasi fikirlerinin beyanı niteliğindedir. Eser, Jean Jacgues Rousseau tarafından dört farklı kitap olarak yazılmıştır. Toplum Sözleşmesi'nde Rousseau, en ideal siyasi düzenin nasıl kurulması gerektiğine dikkat çekip ideal hükümetlerin görevlerinden bahseder. İdeal bir siyasi düzeni de burada toplumsal sözleşmeye bağlar. 


Netice olarak Rousseau, güçlünün haklı kabul edildiği sistemleri eleştirmiş toplumdaki her bireyin dâhil olması gereken bir toplum sözleşmesini savunmuştur. Modern demokrasi anlayışına temel oluşturan Toplumsal Sözleşme, Jean Jacgues Rousseau'ya büyük bir şöhret kazandırır. 


Rousseau, özgür ve erdemli insanın devleti oluşturduğu fikrini öne sürüp devletin iktidara değil de halka ait olması gerektiğini savunur. Toplum Sözleşmesi'nde yer alan fikirler ile Rousseau, Avrupa'da birçok değişimin öncüsü olur.


2 Temmuz 1778'de Fransa'da bir sabah yürüyüşü esnasında düşen Jean Jacgues Rousseau, kan kaybından hayata veda eder. 66 yıllık yaşamı boyunca edebiyat yapıtlarının yanında felsefi düşünceleriyle de dünyanın önde gelen filozof ve yazarları arasında yer alır.

 

En Önemli Eserleri


Toplum Sözleşmesi


İtiraflar (düşünce)


Emile (roman)


Ayrıca bakınız

Bill Gates Kimdir?

Henry Ford Hayatı ve Sözleri

Thomas Edison Hayatı ve Buluşları

Albert Einstein Hayatı ve Buluşları

Galileo Hayatı ve Buluşları

Graham Bell Hayatı ve Buluşları

Johannes Gutenberg Hayatı ve Buluşları

Louis Pasteur Hayatı ve Buluşları

Leonardo da Vinci Hayatı ve Mona Lisa Eseri

Pisagor Kimdir?

Nelson Mandela Kimdir?

Aziz Sancar Kimdir?

George Soros Kimdir?

Tolstoy

Jean Jacgues Rousseau

Victor Hugo

Yunus Emre

Mevlana

Fuzuli

Cristiano Ronaldo Hayatı ve Futbol Kariyeri

Lionel Messi Hayatı ve Futbol Kariyeri

Pele Hayatı ve Futbol Kariyeri

Diego Armando Maradona Hayatı ve Futbol Kariyeri

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder