Graham Bell Hayatı ve Buluşları

Telefonu icat eden Alexander Graham Bell, 3 Mart 1847'de sanat ve bilim merkezi kültürünün çok geliştiği İskoçya'nın Edinburgh şehrinde piyanist, aynı zamanda doğuştan engelli bir annenin ve tüm vaktini engelli kişilere adayan bir babanın çocuğu olarak doğdu.

Henüz genç yaşta Kraliyet Lisesi'den mezun oldu. Okula devam ettiği süre içerisinde iki kardeşi veremden öldü. İki kardeşi veremden ölünce babası tedbir amaçlı Kanada'ya göç etti. 

Babasının ölümünden sonra Graham Bell Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Boston'a yerleşti. Kısa sürede kendi okulunu kurdu ve büyük ün sahibi oldu. Müzik sesinin bir tel aracılığı ile aktarılabileceği düşüncesi üzerinde uzun uzun çalıştı.

Graham Bell, daha sonra Boston Üniversitesi'nde akademisyen (profesör) olarak çalışmaya başladı. İşitme engelliler için duymalarını sağlayacak aletler üzerinde çalıştı. İleride ona büyük ün kazandıracak olan ses tellerinin ve kulak zarının titreşimlerinden hareketle insan sesinde var olan frekansı elde ederek elektrik sinyali şeklinde bir iletimin olanakları üzerinde uzun uzadıya çalıştı.

Graham Bell, hedefini gerçekleştirmek üzere Thomas Watson adlı bir elektrik mühendisi ile çalışmaya başladı. Graham Bell ve Watson 1875'te sesin tel üzerinden bir başka yere gittiğini ortaya çıkardı. 

1876'da Graham Bell ve Gray telefon patenti almak için ayrı ayrı başvuru yaptı.  Graham Bell'e 7 Mart 1876 günü istediği patent verildi. Graham Bell 10 Mart 1876'da ilk telefon görüşmesini yaptı. Watson, Bell'in sesini telefondan duydu.

Telefonu icat eden Graham Bell, aslında sağırların sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışıyordu. Bunu başaramadı ama her gün yeni bir özelliğe kavuşan telefonla birbirinden kilometrelerce uzaklıktaki insanların birbirlerini duymalarını sağladı.

Eşi, işitme engelli olan Graham Bell, yapıtlarının çoğunu işitme engelliler konusunda oluşturdu. İşitme engelli annesinin ve eşinin duyamadığı sesleri kaydetmeyi başardı.  

İlk telefonlar bugünkü telefonlardan farklı olarak üzerinde birler, onlar, yüzler basamağını temsil eden üç tuş yer alıyordu. Bağlanmak istenen numaraya tuşlara aranan numarada yer alan rakamın değeri kadar basılarak iletişim sağlanıyordu. Bu sorun çok geçmeden bir çözüme kavuştu. Graham Bell sayesinde ABD'nin şehirlerinde telefon direkleri yükselmeye başladı. Her tarafa kablo ağları çekildi.

Graham Bell, 1915'te New York ile San Francisco'yu birbirine bağlayan ilk uzun kentler arası telefon hattını açtı. İlkin otellerde kullanılmaya başlanan telefon daha sonra ev ve işyerlerine kısa bir sürede yayıldı.

Graham Bell, telefonu icat eden kişi olarak hafızalara kazınsa da telefonik ve Röntgen'in x ışınları üzerinde çalıştı. Deniz ve hava taşımacılığı konusunda çok önemli projeler gerçekleştirdi.

Graham Bell, 2 Ağustos 1922'de Kanada'da hayatını kaybetti.

Ayrıca bakınız

Bill Gates Kimdir?

Henry Ford Hayatı ve Sözleri

Thomas Edison Hayatı ve Buluşları

Albert Einstein Hayatı ve Buluşları

Galileo Hayatı ve Buluşları

Graham Bell Hayatı ve Buluşları

Johannes Gutenberg Hayatı ve Buluşları

Louis Pasteur Hayatı ve Buluşları

Leonardo da Vinci Hayatı ve Mona Lisa Eseri

Pisagor Kimdir?

Nelson Mandela Kimdir?

Aziz Sancar Kimdir?

George Soros Kimdir?

Tolstoy

Jean Jacgues Rousseau

Victor Hugo

Yunus Emre

Mevlana

Fuzuli

Cristiano Ronaldo Hayatı ve Futbol Kariyeri

Lionel Messi Hayatı ve Futbol Kariyeri

Pele Hayatı ve Futbol Kariyeri

Diego Armando Maradona Hayatı ve Futbol Kariyeri

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder