Galileo Hayatı ve Buluşları (1564-1642)

Galileo, 1564'te, İtalya Pisa'da doğdu. Altı kardeşten en büyüğü olan Galileo, babasından erken yaşta otoriteyi sorgulama, deney yapma, matematik ve deneysel yollarla sonuca ulaşma becerilerini aldı. Galileo, gençliğinde mali sıkıntılar yaşadı. Bu mali sıkıntılar Galileo'da erken yaşta para edecek buluşlar yapma isteğini doğurdu.

Galileo, henüz sekiz yaşındayken ailesi ile Floransa'ya taşındı, burada iki yıl yaşadı. Daha sonra Vallombrosa'daki Camaldolese Manastırı'nda eğitim gördü. Galileo, genç yaşında rahip olmayı düşünmüş, babasının tavsiyesiyle Pisa Üniversitesi'nin tıp bölümüne başvurmuştur. 

Ailesi tarafından ilk başlarda matematikten uzak tutulmuştur. Ancak bir geometri dersine girdikten sonra Galileo babasını tıp yerine matematik ve doğa felsefesi okumasına izin vermesi yolunda ikna etmiştir.

Galileo, 1589'da Pisa'da Matematik Bölümü başkanı oldu. 1592'de Padova Üniversitesi'ne geçerek burada 1610'a kadar geometri, mekanik ve astronomi hocalığı yaptı. Bu dönemde Galileo hem hareketin kinematiği ve astronomi hem de maddelerin kuvveti ve teleskopun keşfi gibi konularda önemli ilerlemeler kaydetti.

Galileo denilince astronomi, fizik ve matematik alanındaki önemli buluşlar aklımıza gelir. Termometrenin atası olan termoskopu keşfetmiş ve 1586'da kendi icat ettiği hidrostatik bir denge hakkında bir kitap yazarak bilim dünyasının dikkatini çekmiştir. 

Galileo, 1609'da Hollanda'da teleskobun icat edildiğini öğrendi. Ardından kendisi daha gelişmiş bir teleskop üretti ve bunu astronomi gözlemlerinde kullandı. Galileo'nun yaptığı gözlemlerden elde ettiği bulgular, özellikle astronomi bilimine önemli katkılar sağlar.

İtalyan astronom, fizikçi, filozof ve matematikçi olan Galileo'ya ''gözlemsel astronominin babası'' ve ''bilimin babası'' gibi lakaplar takılmıştır. Gözlemsel astronomiye katkıları arasında Venüs'ün evrelerinin teleskopik kanıtı, Jüpiter'in büyük dört uydusunun keşfi, güneş lekelerinin gözlemi analizi bulunmaktadır. Galileo, uygulamalı bilim ve teknoloji alanında da çalışmış ve geliştirilmiş bir askeri pusula gibi başka aletler icat etmiştir.

1593'te Yunanca ''Tele'' yani uzak ve ''skopein'' bakmak, görmek kelimelerinin birleşmesi ile ortaya çıkan termometreyi geliştirmiştir. Bu termometre bir tüpün içerisindeki hava baloncuklarının genişlemesiyle çalışmaktadır. 1609'da mercekli teleskop ile ilk gözlemini yaptı. Teleskobu kullanarak ayı, yıldızları ve gezegenleri gözlemledi. 1610 yılında teleskobu ayrıca böceklerin parçalarını incelemek için kullandı.

1612 yılında Galileo jüpiterin uydularının belli periyotlarla döndüğünü tespit etti. 1624'te de mikroskop benzeri bir cihaz geliştirdi. Galileo, mikroskobu kullanarak böcek çizimleri yapar ve bunu 1625'te yayınlar. Mikroskobun kullanılması ilk olarak bu çizimlerle belgelenir.

Galileo'nun en başarılı yapıtlarından biri 'İki Yeni Bilim'' eseridir. Burada kırk yıl öncesinde yaptığı çalışmalara yer verip kinematik ile maddelerin kuvveti üzerine açıklamalar yapmıştır. Bu kitap sonucunda Galileo'ya ''modern fiziğin babası'' unvanı verilmiştir.

Galileo, 77 yıl yaşındayken (8 Ocak 1642), yüksek ateş ve şiddetli kalp çarpıntısı nedeniyle hayata veda etmiştir.

Astronomi Birliği 2009 yılını, Galileo Galilei'nin Dünya Astronomi Yılı olarak ilan etti. UNESCO ve Birleşmiş Milletler de 2009 senesini Dünya Astronomi Yılı olarak kabul etti.

Galileo'nun Bilimsel Metodları

Galileo, hareket bilimine özgün katkılarda bulunmuş ve matematik ile deneyi birleştirmiştir. Doğanın kanunlarının matematiksel olduğunu söyleyen ilk modern düşünürlerden biridir. Galileo'nun çalışmaları bilimin felsefe ve dinden ayrılmasına katkıda bulunmuş ve insan düşüncesini ileriye taşımıştır. Galileo, düşüncelerini gözleme bağlı olarak sıkça değiştirmiştir.

Astronomi

Galileo, icat ettiği teleskobunu geliştirerek bir sonraki yıl 3x büyütmeli bir teleskop yapmıştır. Daha sonra bunu geliştirerek 30x büyütmeli versiyonlar bulmuştur. Galileo'nun teleskopu ile dünya üzerinde büyütülmüş, düz görüntüler izlemek mümkündür. Ayrıca gökyüzünü incelemek için de kullanılabilir. Galileo, bir süreliğine bu amaçla kullanılacak teleskopu üretebilen tek kişi olmuştur.

Jüpiter

Galileo, sabit yıldızı teleskopuyla gözlemlemeye başladı. Bunların hepsi Jüpiter'in yakınında ve onun içinden geçmekteydi. Jüpiter'in uydularının gözlemleri astronomide bir çığır açtı.  Daha sonra 18 ay boyunca uyduları gözlemledi ve çok önemli bilgiler elde etti.

Venüs, Satürn ve Neptün

Galileo, Venüs'ün tıpkı ay gibi evreleri olduğunu gördü. Galileo'nun hilal, yarı tam ve tam evreleri gözlemlemesinden sonra Ptolemaios'un modeli çürütülmüş oldu. Galileo'nun Venüs çalışmaları güneşmerkezciliğe geçişte çok yararlı olmuştur. Galileo, Satürn'ü ve 1612'de Neptün'ü de gözlemledi.

Güneş Lekeleri

Galileo, güneş lekelerini gözlemleyen ilk Avrupalı bilim insanından biriydi. Merkür olarak tahmin edilen bir gözlemi de tekrar yorumladı.

Ay

Galileo, sanatsal bilgisi sayesinde ışık ve gölge desenlerinin topografik işaretler olduğunu ve nedeninin ayın yüzeyindeki dağlar ve kraterler olduğunu fark etti. Bunun sonunda ayın ne bir gezegen ne de şeffaf ve mükemmel bir küre olduğu anlaşıldı.

Samanyolu ve Yıldızlar

Galileo, Samanyolu'nu gözlemledi ve birçok yıldız bir arada olduğu için öyle gözüktüğünü buldu. Çıplak gözle görülemeyecek kadar uzak olan birçok yıldız keşfetti. Galileo, yıldızların bir ışık alevi olduğunu ve teleskopta görüntülerinin değişmediğini yazdı.

Mühendislik

Galileo, fiziğe yaptığı katkıların yanı sıra mühendislik bilimine de katkılarda bulunmuş, geometrik ve askeri bir pusula geliştirmiştir. Bu cihaz sayesinde top kullanımı hem daha keskin hem de daha güvenli bir hale geldi.

Düşen Cisimler

Galileo, düşen bir cismin ivmesinin düzenli olduğunu öne sürmüş, ivme altındaki cisimlerin aldığı mesafenin hesaplanmasını sağlayacak kinematik bir yasa üretmiştir.  Galileo, zamanın karesi kuralını, o günün matematik ve geometrik kurallarıyla açıklamıştır. Ayrıca cisimlerin bir engel bulunmuyorsa hızlarını koruduğunun kanısına varmıştır. Galileo'nun bu görüşü daha sonra Newton yasalarına da dâhil olmuştur.

Matematik

Galileo, matematiği deneysel fiziğe uygularken standart matematiksel metotlarını kullanmaktadır.

Galileo'nun Buluşları

 • Galileo uydularını buldu.
 •  Ay yüzeyinin tahmin edildiği gibi düzgün değil girintili çıkıntılı
 • olduğunu buldu.
 • Gözle görülemeyen birçok yıldızı buldu.
 • Gezegenlerle yıldızların görünüşündeki farkları buldu.
 • Astronomi gözlemlerinde teleskobun kullanılmasını başlattı.
 • Yıldız kümeleri gözlemleri yaptı.
 • Samanyolu Gökadası'nın birden fazla yıldızdan oluştuğunu buldu.
 • Jüpiter'in uydularını keşfetti.
 • Venüs'ün evrelerini gördü.
 • Satürn'ü gözlemledi.

Güneş'i de gözlemleyen ve Güneş üzerinde bulunan gölgelerin leke olduğunu kanıtlayan Galileo, bunların ne Merkür'ün Güneş'in önünden geçerken oluşan gölgesi ne de Güneş ve Dünya arasında bulunan küçük gökcisimlerine ait olmadığını açıkça ortaya koydu.

Galileo'nun Eserleri

Küçük Denge

Hareket Üzerine

Mekanik

Süzülen Cisimler Üzerine Söylem

Güneş Lekeleri Üzerine Mektuplar

Gelgitler Üzerine Söylem

Meteorlar Üzerine Söylem

İki Ana Dünya Sistemi Üzerine Diyalog

İki Yeni Bilime Dair Söylem ve Matematiksel İspatlar

Ayrıca bakınız

Bill Gates Kimdir?

Henry Ford Hayatı ve Sözleri

Thomas Edison Hayatı ve Buluşları

Albert Einstein Hayatı ve Buluşları

Galileo Hayatı ve Buluşları

Graham Bell Hayatı ve Buluşları

Johannes Gutenberg Hayatı ve Buluşları

Louis Pasteur Hayatı ve Buluşları

Leonardo da Vinci Hayatı ve Mona Lisa Eseri

Pisagor Kimdir?

Nelson Mandela Kimdir?

Aziz Sancar Kimdir?

George Soros Kimdir?

Tolstoy

Jean Jacgues Rousseau

Victor Hugo

Yunus Emre

Mevlana

Fuzuli

Cristiano Ronaldo Hayatı ve Futbol Kariyeri

Lionel Messi Hayatı ve Futbol Kariyeri

Pele Hayatı ve Futbol Kariyeri

Diego Armando Maradona Hayatı ve Futbol Kariyeri

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder