Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Egzersiz, hem bedenen hem zihnen kişiye çok önemli faydalar sağlar. Kilo verme ve kiloyu koruma, güçlü kaslar oluşturma, kolesterolü düzenleme, parlak bir cilde sahip olma, kandaki glikoz düzeyini düşürme, kişinin motivasyonunu yükseltme, uyku kalitesi ve kilo vermeye yardımcıdır. 

Egzersiz sadece belirli dönemlerde değil sürekli yapılmalı ve hayatımızın bir parçası haline gelmelidir. Yapacağımız egzersiz kadar sağlıklı olacağımızı unutmamak gerekir.

Düzenli ve bilinçli yapılan egzersizler kemik ve kasları güçlendirir. Özellikle yaşlılık döneminde oluşabilecek kırık ve ağrıları önleyici bir görev üstlenir. Egzersiz ihtiyacı kişiden kişiye değişebilmektedir. Sürekli olarak masa başı çalışan bilgisayarla iş yapan dolayısıyla hareketsiz bir yaşam süren kişiler egzersizi günlük yaşamın bir parçası haline getirmeliler.

Egzersiz, spor salonunda ağır antrenmanlar ve düzenli spor yapmak şeklinde yapılabildiği gibi evde oluşturacağımız bir alanda da yapılabilir. İnternette videolar ile evde hemen hemen her egzersiz yapılabilir. Dışarıda temiz bir havanın ve yürüyüş parkurunun olduğu yerlerde de düzenli yürüyüş şeklinde yapılabilir.

Egzersizin başlıca faydalarını şöyle sıralayabiliriz:


Kilo Verme ve Kiloyu Korumaya Yardımcı Olur

Kilo alma ve kiloyu bir düzeyde sabitlemek, birçok kişinin en büyük hayalidir. Kilo vermek dolayısıyla forma girmek için egzersiz en önemli yardımcımızdır. Her egzersiz kalori yakmamızı sağlar. Yaptığımız egzersize göre kalori yakma en üst seviyeye çıkabilir. 

Düzenli olarak günde 40 dakika yürüyüş yapmak, yavaşlayan metabolizma sonucu aldığımız kiloları verebilir ve yakamadığımız kalorileri yeniden yakabiliriz. Egzersiz yapmak bizi stresten uzaklaştıracağı için daha kolay kilo vermemize yardımcı olur.


Stresi Azaltır

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de strestir. Egzersiz, günlük stresten uzaklaşmanıza yardımcı olur. Stres hormonları olarak bilinen kortizol ve adrenalin bilinçli egzersiz yapmakla belirli düzeyde kalır. Düzenli egzersiz yapmakla stres hormonları sonucu açığa çıkan enerji depolanmak yerine yakılmakta ve insülin direnci önlenerek şeker metabolizması dengeli hale gelmektedir.


Uyku Kalitesini Yükseltir

Egzersizin uyku kalitesini yükselttiği, düzenli ve bilinçli egzersiz yapanların yapmayanlara göre daha az uyku sorunu yaşadığı bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur. Egzersiz yaparken vücut ısımız artar. Bu ısı normale döndüğü zaman vücut rahatlar ve daha iyi uyku uyuruz. Egzersiz yapmak bizi stresten, günlük problemlerden uzaklaştırdığı için uyku kalitemizi yükseltir.


Mutlu Olmamızı Sağlar

Düzenli ve bilinçli egzersiz yapmak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayacaktır. Vücut kitle indeksinin egzersiz yapmakla normal seviyeye gelmesi kendimize olan güveni artıracak, hayata daha mutlu bir pencereden bakmamıza sebep olacaktır. 

Bilinçli ve düzenli egzersizle uyku kalitesini yakalamak, kilo problemini azaltmak, stresten uzaklaşmak, zihinsel rahatlığa ulaşmak, mutluluk hormonu olan endorfinin salgılama seviyesini yükseltecek bu da bizi oldukça mutlu edecek ve hayata daha başarılı olmamızı sağlayacaktır.


Enerjimizi Artırır

Günde 40 dakikalık normal tempoda bir yürüyüşle kaslarımız daha fazla enerji üretme seviyesine ulaşır. Düzenli egzersizle vücudumuzun dayanaklılığı ve kas gücü artar. 

Tüm vücudun kan ihtiyacını karşılayan ve kendisinin de beslenmesi ve kan alması gereken kalbimiz ile temel görevi havada yer alan oksijeni almak ve vücutta kullanmak suretiyle daha sonra bunu karbondioksit şeklinde vücuttan atmak olan akciğerlerimiz daha verimli çalıştığında vücut daha fazla enerjiye sahip olmuş olur.


Parlak Bir Cilde Sahip Olmamızı Sağlar

Düzenli ve bilinçli yapılan egzersiz, vücudun kan akışını arttırdığı bizi stresten uzaklaştırdığı ve kilo vermemize yardımcı olduğu için egzersizden sonra cildimiz fark edilecek şekilde daha parlak bir görünüme kavuşur.


Genç Kalmamızı Olumlu Etkiler

Düzenli egzersiz yapmak, yaşla birlikte yavaşlayan metabolizmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan başta kilo problemleri olmak üzere birçok olumsuzluğu ortadan kaldırır. Bu da bizim motivasyon düzeyimize olumlu etki eder ve dolayısıyla kendimizi daha genç hissetmemize yardımcı olur.


Eklem Ağrılarımızı Azaltır

Genellikle hareketsiz bir yaşam sürdürdüğümüz için vücutta bulunan kemiklerin düzenli bir şekilde hareket etmesini sağlayan ve etrafı kaslarla çevrili olan eklemlerimizde sertleşmeye neden olur. Dolayısıyla herhangi bir dokunun ağrıması ile eklem ağrıları oluşabilir. Birçok hastalığın sebebi olan fazla kilolarda egzersiz sayesinde olumlu neticeler alabildiğimiz için dolayısıyla eklem ağrılarımızdan da egzersiz sayesinde kurtulabilir veya ağrıları minimum düzeye indirebiliriz.


Düşünme Becerimizi Geliştirir

Düzenli ve bilinçli egzersiz yapmak kendimize olan güveni arttıracağından ve daha mutlu olmamızı sağladığından düşünce becerimizi geliştirmemizde yardımcı olur. Unutmamak gerekir ki sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.


Birçok Hastalıktan Korumada Yardımcı Olur

Egzersiz yapmak, birçok hastalık için koruyucu önlem (önleyici yaklaşım) anlamına gelir. Egzersiz yapmak, yüzyılın en büyük hastalığı olan tansiyonu kontrol altında tutmada önemli faydalar sağlar. İnsanın kanındaki yağ türünü yani kolesterolü düzenlemede yardımcı olur. Kalp damar hastalıklarını önlemenin en iyi yollarından biri düzenli ve bilinçli egzersiz yapmaktır.

Ayrıca bakınız

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Sigarayı Bırakırsam Kilo Alır mıyım?

Temiz Havanın Faydaları

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder