Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim?


Vücut kitle indeksinin istenilen seviyede olmaması bizi mutsuz eden ve arayışa iten önemli bir husustur. Bu nedenle zayıflamak için farklı arayışlara gireriz. Profesyonelce, belirli bir disiplin ve yöntemle doğal yoldan zayıflamak oldukça kolaydır. Unutmamak gerekir ki bir anda zayıflamak, kısa sürede çok fazla kilo vermek kalıcı olmaz. Aksine vücut daha fazla kilo alma eğilimine girebilir. Onun için yaşam biçimimizi değiştirmemiz gerekir.  

Doğal yoldan zayıflamak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabiliriz:

Düzenli Su İçmek

Vücuttaki toksinleri önleyen, böbreklerin çalışmasını iyileştiren su, hayatımızın devamı için önemli bir bileşendir. Su içmek, bir alışkanlık haline getirilmelidir. Su içmek, metabolizmayı harekete geçireceğinden ve bağırsak hareketlerimize olumlu etki edeceğinden (kabızlığı önleme gibi) kilo vermek için oldukça önemlidir. 

Yemeklerden önce düzenli olarak bir bardak su içmek, vücutta tokluk hissi oluşturacağından sofrada tıka basa yemeye engel olacaktır. Yemekte içilen su hazımsızlığa sebep olduğundan içmemek gerekir. Yine doğal yoldan zayıflamak için kola, meyve suyu gibi içecekler yerine bol bol su içmek gerekir.

Günlük su ihtiyacımız yaşam şeklimize göre değişir. Hareketli yaşam sürenlerin ve sıcak ortamlarda yaşayan kişilerin su ihtiyacı daha fazladır. Kaybedilen sıvının geri alınması çay, kahve vb. içeceklerle değil su ile karşılanması yoluna gidilmelidir.

Düzenli Olarak Egzersiz Yapmak

Egzersiz, daha fazla hareket kilo vermede ve kiloyu korumada oldukça önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak kandaki glikoz düzeyini düşürdüğü için kilo vermeye yardımcı olur. Egzersiz, sadece belirli dönemlerde değil sürekli yapılmalı ve hayatın bir parçası haline gelmelidir. 

Yapacağımız egzersiz kadar sağlıklı olacağımızı ve doğal zayıflayacağımızı unutmamak gerekir. Egzersiz, dışarıda temiz bir havanın ve yürüyüş parkurunun olduğu yerlerde düzenli yürüyüş şeklinde yapılabilir.

Egzersiz yapıldığı zaman kalori yakıldığı için zayıflama başlar. Bu da vücut ağırlığının düşmesine yardımcı olur. Özellikle göbek bölgesinde biriken yağın azaltılmasında etkili olur. İşe yürüyerek gitmek, asansör yerine merdivenleri kullanmak kalori yakmanın dolayısıyla doğal yoldan zayıflamanın en basit yollarıdır.

Tüketilen Gıda Ürünlerinin Sağlıklı Oluşu

Doğal yoldan zayıflamak için gıda güvenliği oldukça önemlidir. Diyetimizi tek bileşenli gıdalarla sürdürmek, kilonun ana sebeplerini oluşturan yağ, şeker ve unlu mamullerden (üç beyaz) uzak kalmamızı sağlar. 

İşlenmiş gıdalar yerine doğal gıdaları tercih etmeliyiz. İşlenmiş gıdalar çoğunlukla bağımlılık oluşturduğundan vücut fazla kiloları vermekte zorlanır. Hazır üretilen ağır salata soslarını kullanmak yerine sirkeli sos kullanılabilir.

Yiyecek ve İçeceklerde Şekeri Azaltmak

Doğal yoldan zayıflamak için şekeri ölçülü kullanmak gerekir. İşlenmiş gıdaların çoğunda şeker olduğu için vücut için gerekli olan şekeri vücut bunlardan alır. Fazladan şeker tüketmek kilo artışına ve obeziteye neden olduğu için zayıflamanın önündeki en büyük engeldir. 

Çayı ve kahveyi şekersiz içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Tatlıyı sınırlı kullanmalıyız. Gereğinden fazla şeker kullanmak, yağ yakmayı engellediği için metabolizmanın çalışmasını olumsuz etkiler.  

Sebze ve Meyve Ağırlıklı Beslenmek

Sebze ve meyveler, vücudumuzun vitamin ve mineral depoları olup hem vücudu tok tutar hem de çok düşük kalori içerir. Düzenli sebze ve meyve tüketmek, detoks etkisi oluşturarak zararlı toksinlerin vücudumuzda birikiminin önüne geçer. 

Daha çok lif içeren besinler olan sebzeleri tüketmek ile kandaki kolesterol değerleri azalır. Doğal yoldan zayıflamak için menülerde sebze ve meyveye ağırlık vermek, vücudumuzun bağışıklığını kuvvetlendirirken sindirim sistemi ve dolaşım sistemine pozitif etki yapar. Bu sistemler iyi çalıştığı zaman kilo verme daha çabuk olur.

Günlük Kalori Hesaplamak

Kalori, besinlerin dokular içinde yanarak vücudun sıcaklık ve erkesini (direnmeyi yenme gücü) sağlama değerlerinin ölçümüdür. Kalori hesaplamak, doğal yoldan zayıflamak için önemlidir. Günlük kalori ihtiyacımızı tespit edersek sorunu çözmüş oluruz. Peki, günde kaç kalori almalıyız? Günlük alınması gereken kalori miktarı kişiye göre değişir. Kişinin boyu, kilosu ve yaşı burada önemli birer faktördür.  

Yediklerimizin ve içtiklerimizin farkında olmak, onları saymak kilo vermemize olumlu katkı sağlar. Bunu yeni nesil telefonların uygulamalarından indirip kullanabiliriz. Bu uygulama, ölçülü bir tüketimi sağlar ve kişilerde zamanla olumlu bir alışkanlık haline dönüşür.

Doğal yoldan zayıflamak için ayrıca bunlara da dikkat etmek gerekir:

 • İnsanlar, porsiyonları hep aynı şekilde doldurdukları için küçük tabak kullanmak, daha az yememizi sağlayacaktır.
 • İştahımızı baskılayan dereotu, nane, reyhan, kişniş, tarçın gibi bitkilere soframızda daha fazla yer vermeliyiz.
 • Sağlıklı yağ yakabilmek ve kalsiyum ihtiyacımızı gidermek için yoğurdu (tercihen ev yapımı) bolca tüketmeliyiz.
 • Uzun süre aç kalıp ağır yemeklerle mideye yüklenmek kilo vermemize engel olur. Bunun için kan şekerinin düşmemesine dikkat etmeliyiz.
 • Akşam yemeğini olabildiğince erken ve hafif yemek gerekir. Yemeği geç saatlerde yemek sindirimi zorlaştıracaktır.
 • Uyku ihtiyacımız kadar uyumalıyız. Gereğinden az uyumak daha çok yemeye neden olur. Yeterli uyku uyumak kilo almayı önler.
 • Beyaz un, beyaz ekmek, hamur işleri fazla kiloya neden olduğu için az tüketilmelidir.
 • Düşük kalori ve yüksek protein içerdiğinden kahvaltıda yumurtaya yer vermek gerekir.
 • Kırmızıbiber, karabiber, kekik ve nane gibi baharatlar metabolizmayı oldukça hızlandırdığı için bunları düzenli olarak yemeklere katmak gerekir.
 • Limon, metabolizmayı hızlandırıp bağırsakları güçlendirdiği için kilo vermeye yardımcı olur.
 • Papatya çayı içmek, sindirim sistemini olumlu etkilediği için bizi fazla kilolardan kurtarmada yardımcı olur.
 • Sarımsak, metabolizmayı hızlandırdığı için sarımsak tüketmek kilo vermemize yardımcı olur.
 • Yemekleri oldukça dikkatli, yavaş yavaş ve çiğneyerek yemek doğal yoldan zayıflamamıza katkı sağlayacaktır.
 • Yüksek proteinli diyetler metabolizmayı hızlandırdığı için yüksek protein ve bol lif içeren gıdalarla beslenmeliyiz.
 • Şekersiz yeşil çay içmek hızlı yağ yakımına neden olur. Bu da doğal yoldan zayıflamamıza olumlu etki eder.
 • Lif bakımından zengin gıdalar tüketmek tokluk hormonlarının salınımına neden olduğu için kilo vermemize yardımcı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder